Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Partia Piratów w Niemczech coraz bardziej kontrowersyjna

0
Podziel się:

W szeregach niemieckiej Partii Piratów mnożą się rewizjonistyczne i
antysemickie wypowiedzi.

Partia Piratów w Niemczech coraz bardziej kontrowersyjna
(public domain/Wikipedia)

Bodo Thiesen, * *działacz niemieckiej Partii Piratów obwinia * *Polskę o wybuch II wojny światowej. Mimo tego zachował legitymację partyjną.

Przedmiotem krytyki był między innymi wpis, jaki Thiesen - cytowany przez agencję dpa - zamieścił w 2008 roku w internecie: _ Jeżeli Polska wypowiedziała Niemcom wojnę (a uczyniła to ogłaszając powszechną mobilizację), to Niemcy miały wszelkie prawo do ataku _.

Próba wykluczenia działacza za kontrowersyjne wypowiedzi zakończyła się po blisko trzyletnim postępowaniu niepowodzeniem. Federalny Sąd Rozjemczy Partii Piratów oddalił wniosek władz partii, argumentując, że Thiesen otrzymał już wcześniej upomnienie i nie może zostać ukarany powtórnie.

Jak pisze _ Suddeutsche Zeitung _, działacz z Nadrenii-Palatynatu bronił w przeszłości kwestionującego Holokaust publicysty Germara Rudolfa. Gazeta przytacza ponadto jego opinię, że w wyniku działań Bundeswehry w Afganistanie zginęło więcej osób niż w wyniku mordów popełnionych przez neonazistów.

Centralna Rada Żydów w Niemczech wezwała Piratów do bardziej konsekwentnej walki ze skrajnie prawicowymi tendencjami w szeregach ugrupowania. - _ Demokratyczna partia nie może w żadnym wypadku tolerować skrajnie prawicowych postaw _ - powiedział szef rady Dieter Graumann internetowemu dziennikowi _ Handelsblatt Online _. Piraci powinni jak najszybciej _ obrać kurs na walkę z prawicowym radykalizmem _.

Według polityka niemieckich Zielonych Volkera Becka polityk, który _ popiera niemiecką agresję na Polskę, nie ma czego szukać w demokratycznej partii _.

Według _ SZ _ wybryk Thiesena nie jest odosobnionym przypadkiem. Jeden z partyjnych działaczy w Badenii-Wirtembergii napisał na Twitterze, że uważa Żydów za _ z gruntu niesympatycznych _, jego partyjny kolega z Dolnej Saksonii opowiedział się za depenalizacją negacjonizmu, jeszcze inni przemilczeli swoje członkostwo w NPD, partii niekryjącej sympatii do nazistowskiej tradycji.

Przeciwko usuwaniu prawicowych działaczy z partii opowiedział się szef berlińskiej organizacji Piratów, Hartmut Semken. Kto nie jest w stanie dyskutować z nazistami, ten jest bliższy nazizmowi niż mu się zdaje - przytacza jego słowa _ SZ _. Z kolei zastępca przewodniczącego partii Bernd Schloemer powiedział, że jest rozczarowany wyrokiem partyjnego sądu w sprawie Thiesena.

W konkluzji _ SZ _ ocenia, że Partia Piratów nie ma jasnego stanowiska w sprawie postępowania ze skrajną prawicą.

O istniejącej od 2006 roku Partii Piratów zrobiło się głośno, gdy we wrześniu ubiegłego roku weszła ona z blisko 9-procentowym poparciem do parlamentu kraju związkowego Berlina. W marcu Piraci zdobyli 7,4 procent w wyborach parlamentarnych w Saarze. W rankingu największych partii w skali całego kraju Piraci awansowali w kwietniu z 12-proc. poparciem na trzecie miejsce.

Głównym postulatem ugrupowania jest swoboda korzystania z internetu i osłabienie ochrony własności intelektualnej. Piraci walczą także o większą przejrzystość polityki i zaangażowanie społeczne. Ale stawiają też takie kontrowersyjne postulaty, jak minimalny dochód podstawowy dla każdego obywatela czy likwidacja biletów komunikacji miejskiej. Pozostałe partie krytykują Piratów za brak spójnego programu i zarzucają im populizm.

Czytaj więcej w Money.pl
Piraci debatują w Czechach. Chcą do polityki W czeskiej Pradze drugi dzień obrad Międzynarodówki Pirackiej. Uczestniczą w nich założyciele ruchu pirackiego Szwed Rick Falkvinge i brytyjski pisarz Cory Doctorow.
To tam zjadą się piraci z całego świata W Pradze spotkają się przywódcy ponad dwudziestu partii pirackich z całego świata.
wiadomości
wiadmomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)