Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Partia Piratów zyskuje w sondażach. Tłumaczą powody

0
Podziel się:

Niemiecka Partia Piratów mogłaby liczyć na 12 procent głosów w wyborach do
Bundestagu.

Partia Piratów zyskuje w sondażach. Tłumaczą powody
(jonworth-eu/CC/Flickr)
bESiSKgl

Niemiecka Partia Piratów mogłaby liczyć na 12 procent głosów w wyborach do Bundestagu - tak wynika z sondażu ośrodka Forsa dla tygodnika Stern i telewizji RTL. Tylko jeden punkt procentowy dzieli Piratów od partii Zielonych (13 proc.)

W porównaniu z sondażem sprzed tygodnia Piraci zyskali aż 5 punktów procentowych. To najwyższe notowania tej partii w jej zaledwie sześcioletniej historii.

Zdaniem szefa ośrodka Forsa Manfreda Guellnera dobra pozycja Piratów w sondażu to efekt ich sukcesu w niedawnych wyborach regionalnych w Kraju Saary, które odbyły się głośnym echem w niemieckiej i europejskiej prasie. Piraci zdobyli tam 7,4 proc. i weszli do parlamentu regionalnego jako czwarta siła polityczna.

bESiSKgn

_ - Tak często zdarza się po wyborach: jeśli jakaś partia przegra, u niektórych jej zwolenników do głosu dochodzą dawne wątpliwości. Jeśli zaś partia wygrywa, jej elektorat się stabilizuje _ - ocenił Guellner.

Jego zdaniem do elektoratu Piratów przechodzą wyborcy wszystkich pozostałych najważniejszych ugrupowań niemieckich. Analizy wyborów w Kraju Saary pokazały, że 15 procent głosów, które zdobyli Piraci, pochodziło od dawnych wyborców CDU, SPD i Lewicy, a 6 proc. - od dawnych zwolenników Zielonych.

Ugrupowanie mobilizuje też tych, którzy do tej pory nie chodzili na wybory. _ - Wydaje się, że Partia Piratów to azyl dla wszystkich, którzy chcą dać wyraz po części niejasnemu niezadowoleniu z politycznego estabilishmentu i jego rytuałów _ - komentuje tygodnik _ Der Spiegel _ w wydaniu internetowym.

Poza parlamentem Kraju Saary Piraci zasiadają od września także w berlińskiej Izbie Deputowanych i mają duże szanse na wejście do landtagów Nadrenii Północnej-Westfalii oraz Szlezwiku-Holsztyna, gdzie wybory odbędą się w maju. Według komentatorów w najbliższych miesiącach Piraci mogą postawić na głowie cały system partyjny w Niemczech, tak jak w latach 80. ubiegłego wieku udało się to Zielonym.

bESiSKgt

Głównym postulatem ugrupowania jest swoboda korzystania z internetu i osłabienie ochrony własności intelektualnej. Walczą oni także o większą przejrzystość polityki i zaangażowanie społeczne. Ale stawiają też takie kontrowersyjne postulaty, jak minimalny dochód podstawowy dla każdego obywatela czy likwidacja biletów komunikacji miejskiej.

Według sondaż ośrodka Forsa notowania chadeckiego bloku CDU/CSU spadły w ciągu tygodnia o 1 punkt procentowy do 35 procent., także Socjaldemokratyczna Partia Niemiec (SPD) straciła jeden punkt i ma 25-procentowe poparcie. Na współrządzącą Niemcami liberalną Partię Wolnych Demokratów (FDP) chce głosować zaledwie 3 proc. wyborców, a na Lewicę - 9 proc.

Czytaj więcej w Money.pl
Tu piractwo jest największe w Europie Krajem o najwyższym poziomie piractwa w Europie jest Hiszpania.
Partia Piratów jak Ruch Poparcia Palikota Obecnie jednym z najważniejszych celów Partii Piratów jest zmiana stylu uprawiania polityki. Jak dotąd - Piraci nie mają stanowiska wobec kryzysu w Grecji.
bESiSKgO
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)