Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Partie w internecie - serwisy telewizyjne, blogi, profile

0
Podziel się:

Już nie tylko partyjne strony internetowe, ale także blogi, telewizje
internetowe, gry, dyżury na komunikatorach, profile na serwisach społecznościowych - partie
polityczne coraz bardziej rozszerzają swoją aktywność w sieci.

Już nie tylko partyjne strony internetowe, ale także blogi, telewizje internetowe, gry, dyżury na komunikatorach, profile na serwisach społecznościowych - partie polityczne coraz bardziej rozszerzają swoją aktywność w sieci.

Każda z partii ma swoją stronę w internecie - czasami nawet kilka; własne strony prowadzi także większość posłów. Wielu parlamentarzystów pisze także blogi. Jednym z najnowszych pomysłów jest natomiast własna telewizja internetowa.

Platforma Obywatelska ma dwie strony www - klubową (platformanawiejskiej.pl) i partyjną (platforma.org). Jesienią wystartuje zupełnie nowa witryna szefa klubu PO Zbigniewa Chlebowskiego, a klubowa przejdzie gruntowny lifting. Będą na niej zamieszczane m.in. nagrania wideo z wypowiedziami polityków Platformy, kręcone w klubie PO, a nie tylko kopiowane z mediów.

"Mamy własną kamerę, startujemy jesienią. Jest też odgórne zalecenie, żeby każdy poseł miał swoją stronę internetową, specjalne szkolenia z tworzenia stron przeszli dyrektorzy biur w regionach. Trwają prace nad nową stroną przewodniczącego Chlebowskiego, ta obecna jest przestarzała, chcemy zrobić nową, ma być w stylu amerykańskim " - powiedziało PAP źródło w klubie PO.

Na stronie posła PO Tadeusza Aziewicza można z kolei zagrać w grę "Super Aziewicz". W grze Aziewicz (jak napisano we wstępie "wezwany do Warszawy przez Donalda Tuska") walczy z monopolami, wyśrubowanymi podatkami (zmienia je na liniowe), ZUS-em i z białoruską agenturą.

Inny z posłów Platformy - Andrzej Halicki pokazuje na stronie zdjęcia ze swojej hodowli dogów niemieckich i deklaruje wierność Legii Warszawa, której kibicuje od 30 lat. Eurodeputowany Sławomir Nitras przekierowuje z kolei internautów do strony klubowej Pogoni Szczecin.

Swoją stronę mają m.in. wicepremier Grzegorz Schetyna, ministrowie: spraw zagranicznych Radosław Sikorski, skarbu Aleksander Grad, sprawiedliwości Andrzej Czuma (strona rodziny Czumów), zdrowia Ewa Kopacz, infrastruktury Cezary Grabarczyk.

Na naszej-klasie jest konto Pawła Grasia (bez załadowanych zdjęć). Po wpisaniu w wyszukiwarkę naszej-klasy "Donald Tusk" wyskakuje 58 różnych kont, w dużej części oznaczonych jako fikcyjne.

Na Facebooku zarejestrowani są m.in. - wiceminister zdrowia Jakub Szulc i młodzi posłowie PO - Beata Bublewicz, Michał Szczerba, Cezary Tomczyk czy Krzysztof Tyszkiewicz. Najsłynniejszym blogerem Platformy jest Janusz Palikot. Bloguje też Jerzy Fedorowicz.

Prawo i Sprawiedliwość ma dwie oficjalne strony - partyjną (www.pis.org.pl) i klubową (www.kppis.pl). Działają one właściwie niezależnie - mają inny layout i przygotowują je osobne zespoły: z ul. Nowogrodzkiej, gdzie mieści się siedziba partii, i ul. Wiejskiej.

Obie strony są aktualizowane na bieżąco, znajdziemy na nich informacje o politykach i parlamentarzystach PiS oraz informacje prasowe o ich działalności, a także klipy, wywiady z politykami itp.

Klub parlamentarny ostatnio wsławił się produkcją filmików animowanych, m.in. o rzeczniku rządu Pawle Grasiu jako dozorcy, czy o wydarzeniach w Kupieckich Domach Towarowych.

Ze strony partii można załadować na swój komputer tapety i wygaszacze z logo PiS. Można też ściągnąć kaczorka - maskotkę zaglądającą co jakiś czas na ekran komputera. Czasem kaczorek wymachuje chorągiewką PiS, czasem zachęca do wejścia na stronę internetową, a czasem tylko śpi w roku ekranu w szarej szlafmycy.

Niektórzy politycy PiS mają własne blogi. Najpopularniejszy jest chyba dziennik eurodeputowanego Ryszarda Czarneckiego. Wielu posłów PiS ma oczywiście swoje prywatne strony internetowe.

KP PiS chwali się, że PiS jest jedyną partią parlamentarną mającą oficjalny profil na naszej-klasie (z 2063 znajomymi), MySpace, Facebook czy Google Picasa. Politycy PiS korzystają też z Twittera.

Na portalu nasza-klasa znajdziemy też sporo kont Jarosława Kaczyńskiego i innych polityków PiS. W większości są to konta fikcyjne. W internecie można też oglądać produkcje TV PiS, gdzie politycy tej partii komentują bieżące wydarzenia.

Bardzo aktywny w internecie jest Sojusz Lewicy Demokratycznej. Od końca ubiegłego roku działa nowa strona SLD, gdzie można znaleźć wszystkie niezbędne informacje na temat partii: o jej liderach, programie, aktywności w Sejmie i aktywności w terenie.

Ze strony Sojuszu można przejść bezpośrednio na strony poszczególnych polityków partii i ich blogi. W SLD internetowy dziennik prowadzą m.in.: Grzegorz Napieralski, Wojciech Olejniczak, Joanna Senyszyn, Marek Siwiec.

Jest także tzw. mikroblog, który umożliwia szybkie informowanie o tym, co robimy w danym momencie. Swoje wpisy umieszcza tu szef SLD. "Przewodniczący nie ma zbyt wiele czasu, aby siedzieć przed komputerem, ale zawsze ma przy sobie telefon komórkowy, dzięki któremu może się wpisywać" - powiedział PAP redaktor naczelny serwisu internetowego Sojuszu Łukasz Naczas. Ostatni wpis Napieralski umieścił przed tygodniem, informując, że na urlopie uczy pływać jedną ze swoich córek.

Sojusz ma także własną telewizję i własny kanał w serwisie YouTube, przygotowywany przez czteroosobowy zespół. W TV SLD można znaleźć wywiady, komentarze, wideoblogi polityków Sojuszu, a także zapisy konferencji prasowych. Jak dotąd zamieszczono około 400 materiałów.

Od niedawna w TV SLD jest także serwis informacyjny, prowadzony przez młodą adeptkę dziennikarstwa z Gniezna. Serwis - jak mówi Naczas - będzie pojawiał się dwa razy w tygodniu i podsumowywał najważniejsze wydarzenia. "Ma być merytoryczny, ale i wesoły. Nie może być zbyt nudno, ale i zbyt frywolnie" - podkreślił. Jak zapewnił, w serwisie informacyjnym będą pojawiać się także wypowiedzi polityków innych partii. Wkrótce na konferencjach prasowych ma pojawić się kostka mikrofonowa z logo TV SLD.

Po wakacjach szef SLD powróci do swoich dyżurów na komunikatorze Gadu-Gadu, gdzie każdy może mu zadać pytanie. Powstaną także profile Sojuszu na najpopularniejszych portalach społecznościowych, takich jak Facebook czy MySpace. Większość polityków Sojuszu ma swoje strony internetowe, a część, w tym także Napieralski i Olejniczak, mają także swoje profile na portalach nasza-klasa i Facebook.

Spośród polityków PSL swój blog prowadzą m.in.: prezes partii Waldemar Pawlak, a także posłowie Eugeniusz Kłopotek, Andrzej Sopliński, Andrzej Pałys oraz Janusz Piechociński. Ten ostatni opublikował na nim ostatnio swój wiersz, napisany z okazji rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Własne blogi prowadzi też kilku działaczy Forum Młodych Ludowców - młodzieżówki PSL.

Swoje strony internetowe ma większość członków poselskiego klubu ludowców; mają je także dwaj spośród trzech posłów do PE wybranych z listy PSL: Jarosław Kalinowski i Czesław Siekierski.

Jak powiedział PAP sekretarz Naczelnego Komitetu Wykonawczego PSL Józef Szczepańczyk, za kilka tygodni uruchomiona zostanie nowa strona internetowa partii. Będzie ona dostosowana do potrzeb osób niewidomych, niedowidzących i niesłyszących. "Chcemy, by nasz serwis był dostępny także dla tych osób" - podkreślił Szczepańczyk. Zapowiedział ponadto, że w ciągu miesiąca ruszy nowa strona wicemarszałek Sejmu Ewy Kierzkowskiej.

Z kolei przygotowana specjalnie na tegoroczne wybory do Parlamentu Europejskiego strona www.wybieram.psl.pl jest obecnie przebudowywana. Jak mówił Szczepański, chodzi o ewolucję "w stronę czegoś, co można by bardzo umownie nazwać +telewizją internetową+. Chcielibyśmy w drodze ewolucji dojść do tego sposobu komunikowania się z wyborcami".

Już obecnie na stronie można obejrzeć krótkie filmiki dotyczące wydarzeń z udziałem polityków PSL. Szczepańczyk powiedział, że na bazie tej strony powstanie w przyszłości serwis w związku z wyborami samorządowymi i prezydenckimi. (PAP)

ajg/ laz/ ann/ mzk/ mok/ gma/

internet
wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)