Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Partner samorządu województwa wybuduje nowy szpital w Poznaniu

0
Podziel się:

Budowa szpitala Matki i Dziecka w Poznaniu będzie pilotażową inwestycją w
formule partnerstwa publiczno-prywatnego przeprowadzoną przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego. W
ciągu 2 lat ma zostać wyłoniony partner, który zaprojektuje, wybuduje i będzie zarządzał placówką.

Budowa szpitala Matki i Dziecka w Poznaniu będzie pilotażową inwestycją w formule partnerstwa publiczno-prywatnego przeprowadzoną przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego. W ciągu 2 lat ma zostać wyłoniony partner, który zaprojektuje, wybuduje i będzie zarządzał placówką.

Samorząd woj. wielkopolskiego oraz spółka Szpitale Wielkopolski, która jest odpowiedzialna za inwestycję, zdecydowały o budowie szpitala w ramach programu partnerstwa publiczno-prywatnego. "Zadaniem wybranego partnera będzie pozyskanie finansów na budowę, budowa placówki oraz jej zarządzanie z wyłączeniem części medycznej" - powiedział wiceprezes spółki Szpitale Wielkopolski Jakub Jędrzejewski.

Marszałek woj. wielkopolskiego Marek Woźniak mówił, że samorząd nie byłby w stanie samodzielnie zrealizować budowy szpitala ze względu na wysokie koszty, dlatego zdecydował się na program partnerstwa publiczno-prywatnego. "Nasz budżet ma ograniczony potencjał i podlega rygorystycznym regułom zadłużania. Nie możemy wyłożyć z budżetu takich pieniędzy, nie możemy również wziąć kredytu komercyjnego, ponieważ wymagałby on dużych spłat w krótkim czasie, a na to nie możemy sobie pozwolić" - wyjaśnił.

Inwestycja składać się będzie z kilku etapów. W ciągu najbliższych kilku miesięcy Ministerstwo Rozwoju Regionalnego wybierze firmę, która przez 2 lata będzie doradzała w zakresie pozyskania partnera publiczno-prywatnego i ułożenia systemu finansowania budowy do momentu podpisania umowy o budowie. Koszt doradztwa został wyceniony na ok. 1,5 mln złotych i zostanie sfinansowany ze środków ministerstwa.

Jędrzejewski powiedział, że przy wyborze partnera będą brane nie tylko związane koszty, ale również organizacja, czas budowy, model zarządzania szpitalem, ponieważ wybrany w przetargu partner przez ok. 25-30 lat będzie zarządzał placówką. Po tym czasie szpital będzie należał do samorządu.

Samorząd woj. będzie starał się wynegocjować od Komisji Europejskiej możliwość finansowania części placówki z programu regionalnego. "Dzisiaj kwestie związane z finansowaniem opieki zdrowotnej nie są kluczowe dla Komisji Europejskiej, ale to bardzo ważne z punktu widzenia potrzeb naszego województwa (...). Liczę, że uda się nam pozyskać nawet 100 mln złotych" - zaznaczył Woźniak.

Szpital obejmował będzie 14 oddziałów z 420 łóżkami. W obiekcie znajdzie się też szpitalny oddział ratunkowy, 24 poradnie, blok operacyjny i blok porodowy. Według marszałka realnym terminem oddania do użytku pierwszych oddziałów szpitalnych jest rok 2017.

Koncepcja nowego szpitala zakłada, że będzie on prowadził działalność przejętą z istniejących dwóch jednostek: Specjalistycznego Zespołu Opieki Zdrowotnej nad Matką i Dzieckiem w Poznaniu i Szpitala Rehabilitacyjnego dla Dzieci w Kiekrzu. Pierwsza placówka hospitalizuje ok. 33 tys. pacjentów rocznie, druga - ponad 1 tys. pacjentów.

Koszt budowy szpitala szacowany jest na ok. 400 mln zł. Inwestycja planowana jest w sąsiedztwie Wielospecjalistycznego Szpitala Miejskiego im. J. Strusia przy ul. Szwajcarskiej w Poznaniu. (PAP)

mat/ bos/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)