Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

"Partnerstwo dla zdrowia" - promowanie zasad zdrowego żywienia dzieci

0
Podziel się:

Zawsze myj ręce przed jedzeniem, jedz o
stałych porach, do szkoły wychodź po śniadaniu i z drugim
śniadaniem - to skierowane do dzieci zasady prawidłowego żywienia
zalecane przez Instytut Matki i Dziecka. Będą one promowane w
ramach "Partnerstwa dla Zdrowia" - wspólnej inicjatywy Instytutu
oraz trzech firm - producentów i dystrybutorów żywności.

Zawsze myj ręce przed jedzeniem, jedz o stałych porach, do szkoły wychodź po śniadaniu i z drugim śniadaniem - to skierowane do dzieci zasady prawidłowego żywienia zalecane przez Instytut Matki i Dziecka. Będą one promowane w ramach "Partnerstwa dla Zdrowia" - wspólnej inicjatywy Instytutu oraz trzech firm - producentów i dystrybutorów żywności.

Wiele dzieci w Polsce nieprawidłowo się odżywia, co może skutkować ich gorszym rozwojem oraz wieloma chorobami obecnie i w przyszłości - podkreślał w środę podczas konferencji prasowej w Warszawie członek zespołu medyczno-żywieniowego Zakładu Żywienia Instytutu Matki i Dziecka dr Witold Klemarczyk. "Należy wytworzyć dobre zwyczaje żywieniowe, dlatego tak ważna jest edukacja zarówno dzieci, jak i rodziców" - dodał.

Jego zdaniem sposób żywienia dzieci znacząco wpływa na ich rozwój fizyczny, intelektualny, emocjonalny oraz zdolność uczenia się. A ponieważ wiele maluchów odżywia się nieprawidłowo, skutkuje to często ich gorszym rozwojem oraz wieloma chorobami obecnie i w przyszłości. "Należy wytworzyć dobre zwyczaje żywieniowe, dlatego tak ważna jest edukacja zarówno dzieci, jak i rodziców" - zaznaczył.

12 zasad zdrowego żywienia, które przedstawił, to: zawsze myj ręce przed posiłkiem; pięć posiłków w ciągu dnia jest na piątkę; jedz o stałych porach i nie spiesz się; mleko, jogurty i sery to podpora mocnych kości; mięso jaja czy ryby - możesz wybierać; pamiętaj o kaszach, jedz chleb nie bułeczki; dzień bez świeżych warzyw i owoców to dzień stracony; do szkoły wychodź po śniadaniu i ze śniadaniem; posiłek obiadowy to zapas energii na aktywne popołudnie; kolację zjadaj wieczorem, nie tuż przed snem; czystą wodą gaś pragnienie; ruch na co dzień, słodycze od święta.

Z badań CBOS przeprowadzonych w sierpniu 2006 r. na zlecenie inicjatywy "Partnerstwo dla Żywienia" wynika, że 59,7 proc. rodziców przygotowując dziecku śniadanie, kieruje się tym, aby dziecku smakowało, żeby dostało to, co lubi - poinformował z-ca dyrektora CBOS Janusz Durlik. Mniej ważne dla rodziców staje się dobranie produktów o odpowiednich wartościach odżywczych, ponieważ zależy im tylko na tym, aby dzieci śniadanie zjadły - dodał.

Według inicjatorów akcji nieprawidłowe żywienie to m.in. niedożywienie, nadmierne jedzenie lub nieodpowiednie zestawianie posiłków.

Inicjatorzy "Partnerstwa dla Zdrowia" zamierzają skutecznie przeciwdziałać nieprawidłowemu żywieniu dzieci w Polsce oraz dotrzeć z wynikami badań i zasadami zdrowego żywienia m.in. do parlamentarzystów, samorządów, mediów, dietetyków, pracowników socjalnych oraz i które mają wpływ na układanie menu np. w stołówkach szkolnych.

28 września uruchomiona zostanie także specjalna strona internetowa, gdzie zostaną umieszczone zasady zdrowego żywienia. W sklepach jednego z partnerów inicjatywy umieszczone zostaną plakaty oraz ulotki o zdrowym żywieniu.

Inicjatorzy akcji to: Instytut Matki i Dziecka oraz firmy: Danone, Biedronka i Lubella.(PAP)

bpi/ itm/ rod/

zdrowie
wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)