Notowania

wiadomości
22.05.2012 21:51

Pasażerowie i ranni w wypadku autokaru w Czechach wrócili do domu

# pasażerowie i ranni są już w Polsce #

Podziel się
Dodaj komentarz

# pasażerowie i ranni są już w Polsce #

22.05. Praga, Wrocław (PAP) - Pasażerowie i sześcioro rannych z polskiego autokaru, którzy uległ we wtorek wypadkowi w Czechach, wrócili już do Polski zastępczym autobusem podstawionym przez przewoźnika; jedną osobę, poważniej ranną, przewieziono karetką pogotowia.

Autokarem podróżowali dolnośląscy prawnicy, którzy wracali z Sycylii.

Do wypadku doszło we wtorek rano między wsiami Rovensko a Postrzelmuvek pod Szumperkiem na północy Moraw. Najprawdopodobniej kierowca stracił panowanie nad pojazdem i autokar wypadł z drogi - mówił PAP nadporucznik Pavel Havlana z miejscowego inspektoratu drogowego.

W pojeździe - wraz z kierowcami - było 47 osób, głównie prawnicy z Dolnego Śląska, którzy wracali z wycieczki na Sycylię do Wrocławia.

Jak poinformował PAP we wtorek sędzia Tadeusz Szewioła, który podróżował tym autobusem, wszyscy pasażerowie szczęśliwie powrócili już do Wrocławia i innych dolnośląskich miejscowości. "Tylko dwie panie najpoważniej ranne trafiły do szpitali. Pani prokurator z otwartym złamaniem ręki do szpitala we Wrocławiu, druga pani do szpitala w Polanicy Zdroju" - mówił sędzia.

Z relacji Szewioły wynika, że autobus wywrócił się na prawy bok, kiedy próbował uniknąć zderzenia z jadącym z naprzeciwka samochodem osobowym. "Kierowca starał się uniknąć zderzenia i zjechał do prawej krawędzi pobocza. Jak się okazało, właśnie w tym miejscu pobocze było uszkodzone, koło się zapadło i autobus przewrócił się. Na szczęście jechaliśmy wolno, autobus stoczył się z 1,5-metrowej skarpy" - mówił sędzia.

Dodał, że najpoważniejsze obrażenia odniosły osoby, które siedziały po prawej stronie autobusu. "Ale i tak mieliśmy ogromne szczęście. Dzięki przytomności kierowcy autokaru i niewielkiej prędkości nikt nie doznał obrażeń zagrażających życiu i wszyscy mogliśmy wrócić do domu" - mówił Szewioła.

"Siedem osób zostało odwiezionych do szpitala, prawdopodobnie jedna osoba jest bardziej poszkodowana, ale nie jest w stanie ciężkim" - informowała PAP tuż po wypadku wicekonsul z Ostrawy Maria Kovacs.

Szewioła opowiadał PAP, że na miejscu polscy pasażerowie i poszkodowani zostali otoczeni bardzo sprawną i życzliwą opieką. "Wszyscy starali się nam sprawnie pomóc" - mówił sędzia. Dodał, że policja szybko spisała protokół, a przewoźnik podstawił na miejsce zastępczy autobus. Później przyjechał dźwig, który podniósł autobus, aby pasażerowie mogli zabrać swoje rzeczy i ruszyć w drogę powrotną. Lżej ranni jechali autobusem wraz z pozostałymi. Tylko prokurator ze złamaniem otwartym wróciła do kraju karetką pogotowia.

Szewioła jest prezesem dolnośląskiego oddziału Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia, które wynajęło biuro z Oławy w celu organizacji wyprawy na Sycylię. "Wracaliśmy z 12-dniowego pobytu we Włoszech, gdy doszło do wypadku" - mówił sędzia.

Witold Niemkiewicz z biura Vini-bus w Oławie powiedział PAP, że autokar był sprawny technicznie. Trwa wyjaśnianie przyczyn zdarzenia. (PAP)

umw/ zab/ mc/ bk/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz