Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

"Pasja Gdańska" wraca po 257 latach do Gdańska

0
Podziel się:

"Pasja Gdańska" ("Danziger Passion") Georga Philippa Telemanna z XVIII w. -
do niedawna nieznana - po 257 latach zostanie ponownie wykonana w Gdańsku. Koncert odbędzie się w
sobotę.

"Pasja Gdańska" ("Danziger Passion") Georga Philippa Telemanna z XVIII w. - do niedawna nieznana - po 257 latach zostanie ponownie wykonana w Gdańsku. Koncert odbędzie się w sobotę.

Odnaleziony utwór G. Ph. Telemanna napisany został w 1754 r. dla kościoła św. Jana w Gdańsku. "Pasja Gdańska" do niedawna pozostawała nieznana, ponieważ partytura utworu zaginęła. Jednak na początku lat 80. XX w. w Weimarze odnaleziono dokumenty zidentyfikowane jako zaginione dzieło G. Ph. Telemanna.

Utwór opiera się na tekstach ewangelicznych wg św. Mateusza. Wykonają go Akademicki Chór Uniwersytetu Gdańskiego, Chór Męski Wydz. IV Akademii Muzycznej w Gdańsku oraz orkiestra barokowa "Silva Rerum" pod batutą Michała Kozorysa.

Jak powiedział PAP kierownik chóru UG, Piotr Schroeder, chóry - tak jak było to w oryginalnym wykonaniu - będą prowadziły dialog mieszczan gdańskich. Jako soliści wystąpią Jezus i Ewangelista oraz Piłat, żona Piłata i Piotr.

Chór akademicki ze względów kompozycyjnych wystąpi w mniejszym niż zwykle składzie; partie głosowe wykonywać będzie 35 osób. Partie recytatywów wykona chór męski Akademii Muzycznej.

Schroeder poinformował, że w programie zostanie wykorzystane tłumaczenie tekstu z Biblii Gdańskiej z 1881 roku. Cały utwór trwa ok. 80 minut, w tym partie chórowe, ok. 38 minut. Próby do koncertu trwają od półtora miesiąca.

Pasja wg św. Mateusza (1754) znana jako Danziger Passion została wykonana po raz pierwszy w 1754 roku w gdańskim kościele św. Jana pod batutą Christiana Weinholza. Jest to jedyny zachowany utwór liturgiczny G.Ph.Telemanna przeznaczony do wykonania poza Hamburgiem. Pasja stanowi odzwierciedlenie specyficznej dla Gdańska tradycji muzyki sakralnej, kultywowanej w mieście od połowy XVIII wieku.

Do tekstu Ewangelii Mateuszowej dołączone zostały 34 protestanckie chorały, śpiewane przez zgromadzonych w świątyni wiernych. W Johanniskirche tego rodzaju tradycje wykonawcze sięgają 1666 roku.

Georg Philipp Telemann (1681-1767), niemiecki kompozytor ery baroku (był wówczas znany lepiej od współczesnego sobie J.S. Bacha), przez 43 lata pełnił w Hamburgu funkcję miejskiego kantora. Do jego obowiązków należało m.in. tworzenie co roku pasji oratoryjnej opartej na tekście jednej z czterech Ewangelii. Pasja była następnie wykonywana podczas Wielkiego Tygodnia w hamburskich kościołach. Do dziś zachowało się ponad 20 powstałych w tym cyklu utworów Telemanna. Wiadomo, że Telemann przebywał także w Gdańsku.

Koncert ze względu na remont w kościele św. Jana, odbędzie się w sobotę w kościele św. Mikołaja w Gdańsku. (PAP)

bls/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)