Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Patriarcha Cyryl I u prezydenta Komorowskiego

0
Podziel się:

Musimy zapomnieć o tych urazach z przeszłości, które dziś nam przeszkadzają
- mówił Cyryl I podczas spotkania z prezydentem Bronisławem Komorowskim. Droga do pojednania to
rozmowa, odwołująca się do wolności, odpowiedzialności, miłości bliźniego i przebaczenia -
podkreślił prezydent.

Musimy zapomnieć o tych urazach z przeszłości, które dziś nam przeszkadzają - mówił Cyryl I podczas spotkania z prezydentem Bronisławem Komorowskim. Droga do pojednania to rozmowa, odwołująca się do wolności, odpowiedzialności, miłości bliźniego i przebaczenia - podkreślił prezydent.

Patriarcha Moskwy i całej Rusi Cyryl I przybył w czwartek wieczorem do Belwederu na spotkanie z prezydentem Komorowskim, który na jego cześć wydał oficjalny obiad. Uczestniczyli w nim dostojnicy państwowi - m.in. marszałek Senatu Bogdan Borusewicz i minister kultury Bogdan Zdrojewski, kościelni: m.in. kardynałowie Kazimierz Nycz, Stanisław Dziwisz, abp. Józef Michalik i nuncjusz papieski abp Celestino Migliore oraz zwierzchnicy Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego z abp. Sawą, który zaprosił do Polski patriarchę Cyryla I.

W swym wystąpieniu patriarcha Moskwy i całej Rusi podkreślał, że wynikająca z Ewangelii chrześcijańska moralność jest tym, co łączy oba nasze narody i Kościoły. "Opierając się na tym wspólnym fundamencie, mamy nadzieję na przezwyciężenie ludzkich problemów, wypływających z naszej przeszłości, które czasem wpływają także na teraźniejszość" - dodał.

Jak mówił, Kościoły muszą brać udział w tych procesach. "Mamy najlepszy środek oddziaływania na procesy historyczne: nie jest to siła polityczna ani gospodarcza, ale głęboka wiara, że na mocy łaski Pańskiej możemy przezwyciężyć grzechy ludzkie. A instrumentem jest modlitwa, z której nie należy się śmiać. To najsilniejszy instrument, jaki pozwala wpłynąć na ludzkie życie" - dodał.

Zwrócił uwagę, że narody Polski i Rosji muszą być razem, szczególnie teraz, gdy - jak powiedział - "nasze wspólne chrześcijańskie fundamenty są zagrożone i podważane są normy moralności". "Niszczone są tradycyjne wzorce rodzinne; otwarcie propagowany jest grzech w stylu życia" - oświadczył Cyryl I.

"Dziś musimy łączyć nasze wysiłki, aby głosić prawdę Bożą; dla tego wielkiego zadania musimy zapomnieć o tych urazach z przeszłości, które dziś nam przeszkadzają. Nadszedł na to czas. Tak myślę" - podkreślił patriarcha.

Jak powiedział prezydent Bronisław Komorowski, "droga do pojednania to rozmowa, która odwoływać się będzie do fundamentalnych wartości, takich jak wolność i odpowiedzialność, miłość bliźniego i przebaczenie. Tylko to może prowadzić nas w przyszłość w sposób fundamentalny i trwały".

"Uważam, że Kościoły mogą w znaczący sposób przyczynić się do pojednania polsko-rosyjskiego, mogą poprowadzić nasze narody ku przezwyciężeniu narosłych uprzedzeń i stereotypów, które przeszkadzają patrzeć na siebie ze wzajemną ufnością i nadzieją na przyszłość" - podkreślił Komorowski.

Prezydent wyraził zadowolenie z faktu, że podczas wizyty Cyryla I w Polsce zostanie podpisane wspólne przesłanie Kościoła katolickiego w Polsce i rosyjskiego Kościoła prawosławnego do narodów Polski i Rosji.

Jak powiedział prezydent, przesłanie to "otwiera nowy rozdział w relacjach pomiędzy Kościołami, będąc wymownym znakiem obrania drogi pojednania". "Mamy nadzieję, że akt ten stanie się ważnym krokiem na drodze prowadzącej do zbliżenia i intensywnego dialogu także pomiędzy całymi narodami - polskim i rosyjskim. Drogą do dialogu opartego na prawdzie, obustronnym zaufaniu, dobrej woli i wzajemnym zrozumieniu" - mówił prezydent.

Bronisław Komorowski ma nadzieję, że przesłanie to dotrze w jak najszerszym wymiarze do wiernych obu Kościołów, że zostanie przez nich głęboko przeżyte i będzie ważnym źródłem refleksji dla obu narodów. "Tą drogą powinniśmy podążać razem dla dobra naszych krajów, dla dobra świata, który wciąż tak podzielony potrzebuje przykładów przebaczania krzywd i wspólnego budowania braterstwa" - powiedział Komorowski.

Wyraził także wdzięczność "za gesty i działania podkreślające wspólnotę cierpienia obu naszych narodów w okresie nocy stalinowskiej". "Między innymi za niedawne poświęcenie przez Waszą Świątobliwość cerkwi przy wejściu na teren cmentarza katyńskiego, gdzie leżą w sąsiadujących ze sobą mogiłach tysiące pomordowanych polskich oficerów, jeńców wojennych i tysiące Rosjan, obywateli ZSRR wymordowanych w czasie czystek komunistycznych" - powiedział prezydent zwracając się do Cyryla I. (PAP)

wkt/ sta/ akw/ sdd/ bno/ mag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)