Notowania

graś
13.03.2013 11:17

Paweł Graś zapowiada kryteria świadczeń dla rodziców niepełnosprawnych dzieci

Rzecznik rządu ocenił, że należy bardzo rozważnie przygotować kryteria przyznawania zasiłków.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Do końca roku zostaną opracowane kryteria do przyznawania świadczeń dla rodziców niepełnosprawnych dzieci - powiedział rzecznik rządu Paweł Graś. Poinformował, że pod uwagę będą brane zarobki rodziców, kryteria medyczne i wywiad środowiskowy.

Premier Donald Tusk zapowiedział wczoraj, że od kwietnia o 200 zł wzrośnie zasiłek pielęgnacyjny dla rodziców dzieci niepełnosprawnych, którzy sprawują nad dziećmi całodobową opiekę. Docelowo, w ciągu pięciu lat, świadczenie to ma osiągnąć wysokość płacy minimalnej.

Rzecznik rządu ocenił, że należy bardzo rozważnie przygotować kryteria przyznawania zasiłków, tak, by trafiał on rzeczywiście do najbardziej potrzebujących. _ - Żeby to było możliwe, musimy mieć bardzo sprecyzowane kryteria; poznamy je do końca roku. Rząd do tego momentu daje czas i sobie, i ekspertom, by te kryteria opracować _ - poinformował Graś w TVP Info.

_ - Same rodziny zwracały nam uwagę, że wystarczyło, że podnieśliśmy niedawno ten zasiłek o 100 zł - on wynosił dawniej 520 zł - i nagle bardzo wzrosła liczba osób, które się o ten zasiłek zaczęły ubiegać _ - powiedział Graś.

Rzecznik rządu powiedział, że przy przyznawaniu zasiłków nie mogą być brane pod uwagę wyłącznie kryteria medyczne. _ - Kryterium będzie też wywiad środowiskowy, ocena każdego jednostkowego przypadku. Będą się liczyły również dochody rodziny _ - mówił Graś.

_ - Głównym problemem jest to, że rodzice nie pracują, bo w związku z opieką nad niepełnosprawnym nie mają takiej możliwości, takim osobom chcemy pomóc w pierwszej kolejności _ - podkreślił rzecznik rządu. Pytany o kwestię emerytur dla opiekunów, którzy nie są w stanie podjąć pracy, Graś powiedział, że _ to jest warte przemyślenia, ale główną bolączką są teraz środki finansowe _.

Czytaj więcej w Money.pl
Budująca wiadomość. O polskich studentach Informację o dostępie osób z niepełnosprawnościami do edukacji w szkołach wyższych podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW).
Prawo zniechęca do zatrudniania tych ludzi Eksperci są zgodni, że niepełnosprawni mogą i powinni pracować na otwartym rynku pracy, przyznają jednak, że obecnie obowiązujący system zniechęca do tego.
Pracodawcy RP: trzeba zwrócić uwagę na jakość świadczeń zdrowotnych Według nich potrzebna jest m.in. ustawa o jakości w ochronie zdrowia.
Tagi: graś, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz