Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Pawlak: liczymy na zaangażowanie partnerów społecznych w prezydencję

0
Podziel się:

Liczymy na zaangażowanie partnerów społecznych w polską prezydencję -
powiedział w czwartek wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak podczas posiedzenia
Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego (EKES), które odbyło się w Warszawie.

Liczymy na zaangażowanie partnerów społecznych w polską prezydencję - powiedział w czwartek wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak podczas posiedzenia Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego (EKES), które odbyło się w Warszawie.

W czasie posiedzenia EKES przeprowadzono debatę poświęconą polskiej prezydencji. "Efektywny dialog i wykorzystanie potencjału partnerów społecznych jest szansą na szybszy rozwój gospodarczy Unii Europejskiej" - powiedział Pawlak, cytowany w komunikacie Ministerstwa Gospodarki.

Wicepremier podkreślił ogromne znaczenie EKES, który jest organem doradczym UE. "Na forum Komitetu ścierają się poglądy pracodawców i pracowników oraz przedstawicieli społeczeństwa obywatelskiego, a to przyczynia się do bardziej przejrzystego procesu integracji z Unią Europejską" - stwierdził.

Wicepremier zauważył również zmieniające się znaczenie związków zawodowych. "Dziś organizacje te nie tylko reprezentują pracowników, koncentrują się także na udziale i partycypacji we własności przedsiębiorstwa czy zarządzaniu" - ocenił.

Pawlak poinformował także, że polska prezydencja skupi się na trzech podstawowych priorytetach: "Integracja europejska jako źródło wzrostu", "Bezpieczna Europa" i "Europa korzystająca na otwartości".

"Ministerstwo Gospodarki będzie odpowiadać za prace trzech formacji Rady Unii Europejskiej: do spraw konkurencyjności, energii i handlu" - wyjaśnił wicepremier.

Dodał, że podczas posiedzeń Rady ds. konkurencyjności MG skupi się na sprawach związanych z jednolitym rynkiem wewnętrznym. "Zależy nam m.in. na poprawie otoczenia regulacyjnego, w którym funkcjonują europejskie przedsiębiorstwa. W ramach inicjatywy +Smart Regulation+ szczególną uwagę poświęcimy redukcji obciążeń administracyjnych" - podkreślił Pawlak.

Wicepremier poinformował też, że duży nacisk zostanie również położony na zwiększenie korzyści z funkcjonowania jednolitego rynku dla małych i średnich firm.

Drugim obszarem działań resortu gospodarki będzie zewnętrzna polityka energetyczna. "Zależy nam również na wprowadzeniu rozwiązań, które obok ochrony klimatu, nie zagrażają miejscom pracy i konkurencyjności europejskiej gospodarki" - wskazał.

Dodał, że na spotkaniach Rady ds. handlu MG skupi się m.in. na zapewnieniu niezbędnych warunków dla globalnego zrównoważonego wzrostu gospodarczego. "Chcemy zwrócić uwagę m.in. na to, aby porozumienia o wolnym handlu i współpracy z innymi krajami były oparte o zasadę wzajemności" - powiedział Pawlak. (PAP)

rbk/ je/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)