Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Pawlak: podatek bankowy nie da nadzwyczajnych przychodów

0
Podziel się:

Przychody do budżetu z tytułu ewentualnego opodatkowania banków nie będą
"nadzwyczajnie wysokie" - uważa wicepremier Waldemar Pawlak. Proponował on na posiedzeniu rządu
rozważenie opodatkowania aktywów banków, pomniejszonych o kapitał własny.

*Przychody do budżetu z tytułu ewentualnego opodatkowania banków nie będą "nadzwyczajnie wysokie" - uważa wicepremier Waldemar Pawlak. Proponował on na posiedzeniu rządu rozważenie opodatkowania aktywów banków, pomniejszonych o kapitał własny. *

"Zysk sektora bankowego jest na poziomie ok. 10 mld zł, także przychody z podatku od banków, przy obecnym opodatkowaniu banków, są rzędu 2 mld zł. (...) Nie jest więc to miejsce, gdzie można uzyskać szybko jakieś znaczące przychody podatkowe" - powiedział w środę Pawlak.

Pytany przez PAP, w jaki sposób powinny być opodatkowane banki, odparł: "w czasie dyskusji nad wieloletnim planem finansowym na posiedzeniu Rady Ministrów zgłaszałem taką propozycję, żeby rozważyć konsekwencje i możliwości wprowadzenia podatku od aktywów bankowych, pomniejszonych o kapitał własny". Dodał, że tak jest to rozwiązane w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii.

We wtorek po posiedzeniu rządu premier Donald Tusk, pytany, czy rząd wprowadzi podatek bankowy, zapowiedział, że rząd ma "bardzo ostrożną" propozycję, "do przeżycia" dla banków. Premier przyznał, że rząd prawdopodobnie wprowadzi ustawę wzorowaną na rozwiązaniach brytyjskich.

Brytyjczycy liczą, że nowy podatek od banków przyniesie 2 mld funtów rocznie, a Niemcy spodziewają się 1,3 mld euro. Z kolei Włosi wykluczają dodatkowe obciążanie banków w celu poprawy stanu finansów publicznych.

Pawlak zaznaczył w środę, że w kontekście działań krajów europejskich, a także Stanów Zjednoczonych, trzeba zastanowić się nad uregulowaniem ewentualnego podatku w Polsce. "Niewątpliwie ta sprawa jest otwarta - możemy na ten temat dyskutować" - podsumował. (PAP)

jzi/ pad/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)