Notowania

polsce
28.08.2009 17:38

Pawlak: Polsce pomógł popyt krajowy i elastyczny kurs złotego

Fundamentem wzrostu polskiej gospodarki jest popyt krajowy, a negatywne zjawiska globalne amortyzuje elastyczny kurs waluty. Ponadto w porównaniu do innych krajów, gdzie przeważają usługi, zachowaliśmy duży sektor produkcyjny - powiedział w TVP Info wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Fundamentem wzrostu polskiej gospodarki jest popyt krajowy, a negatywne zjawiska globalne amortyzuje elastyczny kurs waluty. Ponadto w porównaniu do innych krajów, gdzie przeważają usługi, zachowaliśmy duży sektor produkcyjny - powiedział w TVP Info wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak. *

Główny Urząd Statystyczny poinformował w piątek, że PKB wzrósł w drugim kwartale tego roku o 1,1 proc. w stosunku do tego samego okresu roku ubiegłego. Głównymi czynnikami wzrostu były popyt zagraniczny (eksport netto) i spożycie ogółem; spadły zaś inwestycje - o 2,9 proc. i popyt krajowy - o 2 proc.

Zdaniem Pawlaka, taki wynik PKB to zasługa polskich przedsiębiorców i pracowników, którzy wykazali się "dużą odpornością na kryzys i negatywne informacje"; procentuje też duże zróżnicowanie polskiej gospodarki.

"Fundamentem wzrostu popytu jest popyt krajowy; bardzo ważne są też konsekwencje własnej waluty" - ocenił. "Elastyczny kurs walutowy stanowił swego rodzaju amortyzator negatywnych zjawisk globalnych i europejskich. Dzięki temu, że złoty się osłabił bardzo wzrosła efektywność, atrakcyjność i konkurencyjność naszego eksportu" - wyjaśnił. Dodał, że w danych za pierwsze półrocze widać, że głównym czynnikiem wzrostu gospodarczego jest eksport netto, czyli poprawa salda w handlu zagranicznym.

"Polska w odróżnieniu od krajów, które były podawane jako wiodące, nie tak bardzo poszła w kierunku usług. W Polsce zachowaliśmy dzięki strefom ekonomicznym (...) duży sektor podstawowej wytwórczości. Tam się kreuje rzeczywista wartość dodana" - zauważył wicepremier. W tym kontekście przypomniał, że polska jest europejskim liderem w produkcji ekranów LCD oraz produkuje samochody średniej wielkości na rynek europejski. (PAP)

jzi/ drag/ jbr/

Tagi: polsce, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz