Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Pawlak: Ponad milion osób odwiedziło pawilon polski na EXPO 2010

0
Podziel się:

W ciągu sześciu tygodni uczestnictwa w Światowej Wystawie EXPO 2010
w˙Szanghaju polski pawilon odwiedziło ponad milion osób - powiedział w środę wicepremier, minister
gospodarki Waldemar Pawlak. Zaznaczył też, że Polska powinna poprawić relacje handlowe z Chinami.

W ciągu sześciu tygodni uczestnictwa w Światowej Wystawie EXPO 2010 w˙Szanghaju polski pawilon odwiedziło ponad milion osób - powiedział w środę wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak. Zaznaczył też, że Polska powinna poprawić relacje handlowe z Chinami.

Resort gospodarki szacuje, że do końca trwania EXPO liczba zwiedzających może sięgnąć 4 mln.

Jak powiedział Pawlak, polski pawilon swoją konstrukcją nawiązuje do motywu wycinanki ludowej i spotyka się z dużym zainteresowaniem. Budowla w kształcie bryły z elewacją inspirowaną polskimi wycinankami, wieloma skośnymi płaszczyznami, przypomina składaną kartkę papieru.

Dodał, że budżet polski na EXPO 2010 został "dramatycznie zredukowany". "Plany na początku były na poziomie 120 mln, ostatecznie skończyło się na 10 mln euro. A więc wydatki zostały dość radykalnie ograniczone. Pomimo tego nasz udział w wystawie należy zaliczyć do bardzo udanych. Polska zaprezentowała się jako nowoczesny kraj" - zaznaczył.

Powiedział też, że Polska powinna poprawić relacje handlowe z Chinami. "Jest duża nierównowaga. Chińczycy do polski eksportują dość dużo towarów, natomiast nasz eksport do Chin jest na znacznie niższym poziomie. Choć ostatnio (...) jest lepsza dynamika, jeśli chodzi o eksport niż import. To daje nam szanse, w jakiejś rozsądnej perspektywie, na zbliżenie się do równowagi" - powiedział. Dodał, że obroty handlowe z Chinami są na poziomie 10 mld euro. "Jest o co powalczyć" - podsumował.

Obecna na konferencji Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości Bożena Lublińska-Kasprzak powiedziała, że obok pawilonu ważnym elementem obecności polski w Szanghaju jest promocja gospodarcza Polski, m.in. ochrony środowiska, branży metalurgicznej, przemysłu maszynowego, elektromaszynowego, chemicznego, spożywczego, budownictwa.

Dodała, że jednym z ważniejszych wydarzeń gospodarczych podczas EXPO 2010 było podpisanie porozumień w sprawie współpracy z parkami przemysłowymi z˙Szanghaju. Są to pierwsze takie porozumienia z parkami z Europy Środkowo-Wschodniej. W ich efekcie zostanie utworzony w Chinach pierwszy polski inkubator naukowo-technologiczny. Umowa daje nowe możliwości współpracy z chińskimi partnerami z branży chemicznej, elektronicznej, energii odnawialnej i˙nowoczesnych technologii budowlanych.

Szansą rozwoju inwestycji w branży spożywczej jest z kolei podpisany 24 maja 2010 r. polsko-chiński protokół w sprawie sprawowania nadzoru i wymagań weterynaryjnych dotyczących mięsa wieprzowego wywożonego z Polski do ChRL. Dokument stanowi znaczący krok w˙umożliwieniu eksportu polskiego mięsa wieprzowego i jego produktów na rynek chiński.

Ponadto w ramach promocji regionalnej swoje oferty skierowane do chińskiego biznesu zaprezentowali przedsiębiorcy i przedstawiciele władz samorządowych województw: lubuskiego, małopolskiego śląskiego oraz reprezentacje miast: Lublina, Kielc i˙Krakowa. W spotkaniach z przedsiębiorcami chińskimi udział wzięło około 50 polskich firm.

W związku z promocją naszych miast odbył się w Szanghaju m.in. "Okrągły Stół" Polski Wschodniej z udziałem przedsiębiorców i przedstawicieli województw lubelskiego, podlaskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego i warmińsko-mazurskiego. Przedstawienie oferty 5 polskich województw w Szanghaju było możliwe dzięki unijnemu programowi rozwoju Polski Wschodniej.

Kolejnym istotnym elementem programu promocji polskiej oferty gospodarczej było seminarium na temat możliwości inwestycyjnych w˙naszym kraju. Spotkanie, w którym uczestniczyło ponad 60 gości z Chin, odbyło się 14˙czerwca 2010 r. Wzięli w nim udział przedstawiciele Specjalnych Stref Ekonomicznych z Łodzi i Mielca oraz urzędów miejskich Łodzi i Opola odpowiedzialni za promocję inwestycji. Seminarium zgromadziło firmy i zrzeszenia gospodarcze z Szanghaju oraz prowincji Zhejiang i Jiangsu z takich branż, jak przemysł maszynowy i˙elektromaszynowy, elektronika, IT, produkcja artykułów gospodarstwa domowego, motoryzacja.

Jednym z wydarzeń cieszących się dużym zainteresowaniem była również wystawa Instytutu Wzornictwa Przemysłowego, zorganizowana przy współpracy z PARP - "Wartość Dodana - Światowe Wzornictwo z Polski". Na trzech seminariach przedstawione zostały najciekawsze pomysły polskich projektantów z różnych dziedzin.

Pawilon Polski jest odwiedzany codziennie przez średnio 30 tys. osób. 9 czerwca 2010˙r. naszą ekspozycję obejrzał milionowy gość.

W okresie przygotowawczym do Wystawy EXPO 2010, w roku 2009 oraz 2010 Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości we współpracy z Wydziałem Promocji Handlu i˙Inwestycji Konsulatu Generalnego RP w Szanghaju zorganizowała 5 misji gospodarczych, w których udział wzięło 46 polskich firm z branż morskiej, spożywczej, farmaceutyczno-kosmetycznej, górniczej oraz ochrony środowiska. Celem misji było promowanie polskiej gospodarki na rynku chińskim oraz umożliwienie polskim firmom nawiązanie kontaktów z przedsiębiorcami z Chin.

Nasze firmy odbyły 414 spotkań z branżowymi partnerami chińskimi. Ankiety przeprowadzone przez PARP wśród uczestników misji wykazują, iż w 80 proc. udało się nawiązać perspektywiczne kontakty, a 5 polskich firm prowadzi zaawansowane negocjacje z branżowymi partnerami chińskimi dotyczące podpisania umów (Biogradex-Holding, Vetgym-Pharma, Biogened SA, PHU Mateo, PPH EDPOL Export-Import). (PAP)

luo/ je/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)