Notowania

pawlak
08.01.2011 13:45

Pawlak: PSL złoży projekt umożliwiający samorządowcom kandydowanie do Senatu

PSL złoży w Sejmie projekt zmian w prawie wyborczym, który umożliwi samorządowcom start w wyborach do Senatu - zapowiedział w sobotę prezes Stronnictwa Waldemar Pawlak.

Podziel się
Dodaj komentarz

PSL złoży w Sejmie projekt zmian w prawie wyborczym, który umożliwi samorządowcom start w wyborach do Senatu - zapowiedział w sobotę prezes Stronnictwa Waldemar Pawlak.

Zdaniem Pawlaka po podjęciu w minionym tygodniu przez parlament decyzji o wprowadzeniu jednomandatowych okręgów w wyborach do Senatu "warto odpuścić taki mechanizm niepozwalający samorządom uczestniczyć w życiu całego kraju".

"Wydaje się, że zarówno wójtowie, burmistrzowie, starostowie, prezydenci miast, którzy uzyskali wspaniałe poparcie społeczne, mogliby być senatorami, bo dzięki temu będą przenosili swoje doświadczenia i pragmatyzm z samorządu do działań legislacyjnych w wymiarze krajowym" - powiedział Pawlak dziennikarzom przy okazji sobotniego spotkania działaczy samorządowych PSL.

Wicepremier nie wykluczył, że w projekcie ludowców znajdzie się zapis umożliwiający samorządowcom ubieganie się także o mandat poselski.

"Kiedyś było takie idealistyczne myślenie, że posłowie zawodowi będą lepsi, od tego czasu autorytet Sejmu bardzo podupadł, a posłowie zostali sztucznie oddzieleni od realiów życia Polaków (...). Oddzielenie posłów i senatorów od pracy zawodowej doprowadziło raczej do pogorszenia jakości stanowionego prawa i pogorszyło oceny społeczne parlamentu" - ocenił.

Zasada niełączenia mandatu samorządowca z mandatem posła i senatora została wprowadzona w 2001 roku przez nowelizację ustaw o samorządzie gminnym, powiatowym i wojewódzkim.

W III kadencji Sejmu, ostatniej, kiedy obowiązywały jeszcze stare przepisy, było ponad 100 posłów, którzy byli samorządowcami. Znaczną, bo ponad 60-osobową grupę takich posłów wprowadziła do Sejmu AWS. SLD miał 24 posłów pełniących też funkcje w samorządach. Samorządowcem był co trzeci z 60 posłów UW; najmniej - bo trzech działaczy samorządowych - wprowadziło wtedy do parlamentu PSL. (PAP)

(planujemy kontynuację tematu)

pat/ ura/

Tagi: pawlak, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz