Notowania

wiadomości
15.01.2012 16:36

Pawlak: ratingi to oceny uzupełniające, patrzmy na realne procesy

Zdaniem wicepremiera Waldemara Pawlaka ratingi to "oceny uzupełniające", natomiast istotne znaczenie mają realne procesy gospodarcze. Tak prezes PSL skomentował w niedzielę w Lublinie obniżenie ratingu Francji.

Podziel się
Dodaj komentarz

Zdaniem wicepremiera Waldemara Pawlaka ratingi to "oceny uzupełniające", natomiast istotne znaczenie mają realne procesy gospodarcze. Tak prezes PSL skomentował w niedzielę w Lublinie obniżenie ratingu Francji.

"Bardzo istotne jest, żebyśmy patrzyli na realne procesy gospodarcze i społeczne, te wszystkie oceny powinny być brane jako oceny uzupełniające. Tu, jeśli patrzymy na Unię Europejską, to bardzo istotne są te wszystkie działania, które wyzwalają możliwość szybkiego i dynamicznego rozwoju sytuacji w Europie" - powiedział Pawlak na konferencji prasowej.

Pawlak podał przykład negocjacji prowadzonych przez Polskę w czasie naszej prezydencji, dotyczących patentu europejskiego. Wszystkie sprawy merytoryczne zostały uzgodnione, ale - jak mówił wicepremier - nie udało się sfinalizować sprawy, ponieważ Niemcy, Francja i Wielka Brytania nie mogły dojść do porozumienia gdzie będzie główny sąd odwoławczy.

"To pokazuje, że bardzo istotne jest w Europie obecnie takie praktyczne działanie, wtedy będzie łatwiej też o dobre ratingi i dobre oceny" - podkreślił Pawlak.

"Trzeba przy tym brać pod uwagę, że agencje ratingowe też mogą być omylne. Tak jak przed kryzysem, myliły się zbyt optymistycznie, tak teraz mogą się mylić w drugą stronę, zbyt pesymistyczne oceniając sytuację" - dodał Pawlak.

Zapytany o to, jakie skutki dla Polski może przynieść obniżenie ratingów niektórych państw europejskich, Pawlak odpowiedział, że "trzeba robić swoje i trzeba robić to dobrze". "Jak będziemy mieli dobrą sytuację w naszym kraju, to nie musimy się obawiać" - zaznaczył.

Zdaniem Pawlaka, ryzykiem w Polsce jest "narastające dążenie do kłótni i do tego, żeby prosić się o kryzys". "Kluczową sprawą w takich trudnych czasach jest działanie w taki sposób, aby każdy zrobił to, co do niego należy najlepiej jak potrafi" - mówił.

Pawlak uważa, że Polska ma dziś znacznie lepszą sytuację niż wiele krajów UE, które są w strefie euro, ponieważ nasza słabsza waluta ułatwia eksport, a miejsca pracy zostają w kraju. "Jak dzisiaj słyszymy o Europie dwóch prędkości, to zwróćmy uwagę, że ta druga prędkość jest szybsza. Kraje poza strefą euro rozwijają się szybciej. I w tym kontekście nie rozpaczajmy nad różnego rodzaju problemami, które są w strefie euro, tylko starajmy się wykorzystać swoje szanse maksymalnie" - przekonywał. (PAP)

kop/ abe/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz