Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Pawlak spotkał się z delegacją Międzynarodowej Akademii Antykorupcyjnej

0
Podziel się:

Wicepremier Waldemar Pawlak spotkał się w poniedziałek z przedstawicielami
Międzynarodowej Akademii Antykorupcyjnej (IACA), która zachęca Polskę do przystąpienia do tej
organizacji. Dotychczas porozumienie o współpracy z Akademią podpisało 57 państw.

Wicepremier Waldemar Pawlak spotkał się w poniedziałek z przedstawicielami Międzynarodowej Akademii Antykorupcyjnej (IACA), która zachęca Polskę do przystąpienia do tej organizacji. Dotychczas porozumienie o współpracy z Akademią podpisało 57 państw.

Międzynarodowa Akademia Antykorupcyjna (International Anti-Corruption Academy - IACA) powstała we wrześniu 2010 r. na mocy porozumienia Biura Narodów Zjednoczonych ds. narkotyków i przestępczości (UNODC), Europejskiego Urzędu ds. Zwalczania Oszustw (OLAF) oraz rządu Austrii.

Jak poinformował resort gospodarki w przesłanym PAP komunikacie, przedstawiciele IACA zapoznali wicepremiera i ministra gospodarki z przygotowaną dla Polski ofertą przystąpienia do tej organizacji. Dotychczas porozumienie z Akademią podpisało 57 państw, m.in. Australia, Brazylia, Izrael, Rosja i Słowacja. Decyzję o przystąpieniu Polski do IACA może podjąć premier.

Podczas rozmowy z prezesem IACA Martinem Kreutnerem Pawlak podkreślił, że dla Polski, podobnie jak dla Akademii, kluczowa w walce z korupcją jest prewencja, edukacja i współpraca międzynarodowa. "Musimy nie tylko reagować na korupcję, ale przede wszystkim zapobiegać temu zjawisku - powiedział. Zaznaczył, że wszystkie komórki organizacyjne resortu, którym kieruje, posiadają certyfikat zgodności z normą ISO 9001 i system przeciwdziałania zagrożeniom korupcyjnym.

Po południu Kreutner spotkał się z dziennikarzami. Jak tłumaczył, IACA jest pierwszą na świecie organizacją, która do problemu korupcji podchodzi interdyscyplinarne. "Nie oceniamy, nie krytykujemy sytuacji wewnętrznej danego państwa. Staramy się znaleźć rozwiązania uwzględniające specyfikę funkcjonowania naszych partnerów" - powiedział.

Jak dodał, korupcja nie jest zagrożeniem tylko dla krajów tzw. trzeciego świata. "To zjawisko dotyka nas wszystkich, występuje także w najbardziej rozwiniętych krajach, również w państwach Unii Europejskiej. Musimy zrozumieć, że to wyzwanie dla nas wszystkich; wyzwanie, któremu musimy przeciwdziałać kompleksowo" - powiedział.

Podczas wizyty w Polsce delegacja IACA spotkała się też z przedstawicielami resortu sprawiedliwości, Uniwersytetu Warszawskiego i Związku Pracodawców RP.

Siedziba IACA znajduje się w Laxenburgu w Austrii. Misją Akademii jest tworzenie narzędzi i programów edukacyjnych oraz prowadzenie praktycznych kursów edukacji antykorupcyjnej. W lipcu 2010 r. zakończył się pierwszy taki program. Wzięli w nim udział przedstawiciele 60 państw - prokuratorzy, prawnicy, nauczyciele akademiccy, przedstawiciele organizacji pozarządowych i dziennikarze.

Według raportu Transparency International z 2011 r., spośród 183 krajów najbardziej wolnymi od korupcji okazały się: Nowa Zelandia, Dania, Finlandia, Szwecja, Singapur i Norwegia. Najbardziej nią zagrożone były: Somalia, Korea Północna, Myanmar (Birma), Afganistan, Uzbekistan, Turkmenistan, Sudan, Irak i Haiti.

W raporcie TI Polska zajęła 41. miejsce, ex aequo z Republiką Zielonego Przylądka. Spośród krajów europejskich gorsze noty uzyskały m.in.: Litwa, Węgry, Czechy, Łotwa, Słowacja, Włochy, Rumunia, Grecja i Bułgaria. (PAP)

mca/ bos/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)