Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Pawlak: ws. emerytur PSL przedstawiło całą paletę propozycji

0
Podziel się:

#
dochodzą informacje z konferencji w Legnicy
#

# dochodzą informacje z konferencji w Legnicy #

24.02. Legnica (PAP) - Wicepremier Waldemar Pawlak uważa, że w kwestii reformy emerytalnej PSL przedstawiło "całą paletę" propozycji i tego samego oczekuje od PO. Zdaniem szefa ludowców trwające liczne konsultacje doprowadzą do kompromisu w sprawie zmian w systemie emerytalnym.

Według Pawlaka - który w piątek odwiedził Wielkopolskę i Dolny Śląsk - dzięki PSL otworzyło się "okno konsultacyjne" w sprawie zmian w systemie emerytalnym. Podkreślił, że również premier Donald Tusk uczestniczy w konsultacjach i rozmawia z różnymi środowiskami. "Jesteśmy przekonani, że doprowadzi to do lepszego rozwiązania" - powiedział Pawlak dziennikarzom.

Zapytany o szczegóły dotyczące zaplanowanego na poniedziałek spotkania kierownictw PO i PSL, które ma być poświęcone reformie emerytalnej, Pawlak odpowiedział jedynie, że odbędzie się ono "gdzieś w Polsce". Nie chciał ujawnić, czego oczekuje po tych rozmowach.

Koalicyjne partie PO i PSL, jak na razie, nie są zgodne co do konkretnych rozwiązań reformy emerytalnej, przede wszystkim dotyczących wieku emerytalnego kobiet.

Na pytanie o ewentualny kompromis z PO w tej sprawie Pawlak powiedział, że nie należy się zamartwiać "zdarzeniami przyszłymi i niepewnymi".

Jego zdaniem PSL przedstawiło "całą paletę" propozycji i tego samego oczekuje też od PO. "Myślę, że będzie można wtedy mówić o podpisaniu rozsądnego kompromisu, takiego, który będzie lepszy niż to, co zaproponowano na początku" - powiedział lider PSL.

W połowie lutego premier ogłosił przekazanie do konsultacji społecznych projektu reform w systemie emerytalnym. Główną zmianą jest stopniowe podnoszenie wieku emerytalnego do 67. roku życia dla mężczyzn i dla kobiet.

Na późniejszej konferencji prasowej w Legnicy (Dolnośląskie) wicepremier przypominał, że pozostały jeszcze dwa tygodnie konsultacji. "To jest czas, kiedy zbieramy propozycje i pomysły z różnych środowisk (...). Jest potrzeba bardziej elastycznego podejścia do emerytur, takiego, które uwzględniałoby na przykład pozycję kobiet w naszym społeczeństwie" - mówił Pawlak.

W ocenie wicepremiera poprawę pozycji kobiety w społeczeństwie można osiągnąć m.in. poprzez rozwijanie systemu przedszkoli czy bardziej elastyczne podejście do rozliczania czasu pracy. "Istotne jest również szersze wykorzystanie telepracy. Tu liderem wiodącym mogłaby być administracja, w której młode matki mogłyby utrzymać etat przez wykorzystanie nowoczesnych technik komunikacji" - dodał.

Pawlak przyjechał w piątek do Kępna (Wielkopolskie) na otwarcie biura senator Andżeliki Możdżanowskiej. Wziął także udział w panelu gospodarczym z miejscowymi przedsiębiorcami, głównie branży meblarskiej. Jego zdaniem skoncentrowanie kilkudziesięciu takich firm w powiecie kępińskim daje szanse na stworzenie silnej konkurencji dla zagranicznych przedsiębiorstw.

Z kolei w Legnicy wicepremier wziął udział w konferencji "Szkolnictwo zawodowe dla przemysłu". Tematem konferencji, zorganizowanej przez Ministerstwo Gospodarki i Legnicką Specjalną Strefę Ekonomiczną, była współpraca między placówkami kształcenia zawodowego a przedsiębiorcami w zakresie dostosowania programu kształcenia zawodowego do aktualnych potrzeb rynku pracy. (PAP)

zak/ pdo/ eaw/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)