Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Pawlak wziął udział w 42. Konferencji Specjalnych Stref Ekonomicznych

0
Podziel się:

Specjalnie Strefy Ekonomiczne mają duże znaczenie jako ośrodki akumulacji
kapitału i przyciągania inwestorów. Chcemy, aby w przyszłości przekształciły się one w klastry -
mówił w niedzielę w Legnicy (Dolnośląskie) wicepremier Waldemar Pawlak.

Specjalnie Strefy Ekonomiczne mają duże znaczenie jako ośrodki akumulacji kapitału i przyciągania inwestorów. Chcemy, aby w przyszłości przekształciły się one w klastry - mówił w niedzielę w Legnicy (Dolnośląskie) wicepremier Waldemar Pawlak.

Minister gospodarki wziął udział w 42. Konferencji Specjalnych Stref Ekonomicznych, na której omawiano m.in. raport nt. Specjalnych Stref Ekonomicznych (SSE) przygotowany przez jedną z firm analitycznych. W konferencji wzięli udział prezesi wszystkich 14 SSE, które zlokalizowane są na terenie Polski.

Pawlak przypomniał, że ustawa o SSE weszła w życie w 1994 r. "Byłem wówczas premierem i mogę patrzeć, jak ta ustawa funkcjonuje. Od jej wejścia w życie do chwili obecnej wydano 1354 zezwoleń na inwestycje. Zainwestowano w SSE łącznie 73 mld zł. Powstało 170 tys. nowych miejsc pracy, z czego utrzymało się 60 tys. miejsc pracy" - wyliczał minister gospodarki.

Pawlak dodał, że Polska podejmując 17 lat temu decyzję o uruchomieniu SSE, była w czołówce krajów, które ten instrument wykorzystywały. "Dziś dla inwestorów sprawa ulgi w podatku (inwestujący w SSE otrzymują ulgi podatkowe - przyp. PAP) jest jednym z najbardziej przekonujących argumentów. Coraz ważniejsza staje się również współpraca z kooperantami, firmami działającymi w tej samej bądź podobnej branży i dlatego mówimy teraz o przeformatowaniu SSE - od miejsc, gdzie są inwestycje w inicjatywy klastrowe" - tłumaczył wicepremier.

Klastry to przestrzennie skoncentrowane grupy przedsiębiorstw, instytucji i organizacji powiązanych siecią zależności, mające często charakter nieformalny. Taka organizacja pozwala przedsiębiorstwom osiągnąć trwałą przewagę konkurencyjną. Koncepcja klastra przemysłowego została sformułowana przez amerykańskiego ekonomistę Michaela Portera.

Zdaniem Pawlaka w przyszłości każda z SSE miałby swoją specjalizację w wiodącym sektorze gospodarki. "Na przykład na Śląsku i Dolnym Śląsku sukcesy odnoszą inwestycje samochodowe i to będzie w przyszłości jeden z ważniejszych elementów działalności tych stref. Nie chodzi tu jedynie o produkcję samochodów, ale również części i podzespołów. To, że jest tu wiele zakładów z tej branży, stanowi argument za kolejnymi inwestycjami" - tłumaczył.

Pawlak poinformował, że resort, którym kieruje, pracuje nad rozwiązaniami prawnymi, które mogłyby spowodować przedłużenie funkcjonowania SSE poza 2020 r. Na gruncie obecnego prawa funkcjonowanie SSE kończy się w 2020 r. (PAP)

pdo/ bk/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)