Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

PE: 3,5 mld euro dla najbiedniejszych obywateli UE w latach 2014-2020

0
Podziel się:

W Europejskim Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym (FEAD) na lata
2014-2020 znajdzie się 3,5 mld euro. Środki przeznaczone będą m.in. na pomoc materialną i zasiłki.
We wtorek porozumiały się w tej sprawie Parlament Europejski i kraje członkowskie UE.

W Europejskim Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym (FEAD) na lata 2014-2020 znajdzie się 3,5 mld euro. Środki przeznaczone będą m.in. na pomoc materialną i zasiłki. We wtorek porozumiały się w tej sprawie Parlament Europejski i kraje członkowskie UE.

"Osiągnęliśmy nasze najistotniejsze cele w ponad rocznych negocjacjach z Komisją Europejską i państwami członkowskimi, zwiększyliśmy budżet funduszu z 2,5 do 3,5 miliardów euro (...). Nowy program FEAD jest pierwszą europejską inicjatywą, której celem jest pomoc ludziom doświadczającym biedy i wykluczenia, szczególnie braku jedzenia, bezdomności oraz ubóstwa dzieci, we wszystkich państwach UE" - oświadczył odpowiedzialny za prace nad FEAD w PE włoski socjaldemokratyczny europoseł Emer Costello.

Jak podkreślono we wtorkowym komunikacie, pomoc UE dla najbardziej potrzebujących zostaje przedłużona do 2020 roku i pozostanie na poziomie 3,5 miliarda euro, czyli takim samym jak w latach 2007-2013. Początkowo państwa członkowskie proponowały cięcia w wysokości miliarda euro.

Program FEAD obejmie wszystkie państwa członkowskie i zastąpi Program Dystrybucji Żywności, który rozdzielał nadwyżki żywności wyprodukowane w ramach Wspólnej Polityki Rolnej. Połączono dwa programy: dystrybucji żywności oraz podstawowej pomocy rzeczowej oraz finansowania działań wspomagających integrację społeczną.

Porozumienie dotyczy także poziomu współfinansowania programów pomocowych dla najbiedniejszych, czyli udziału UE w płatnościach w stosunku do udziału państwa członkowskiego. Będzie ono na poziomie 85 proc. kwalifikowanych wydatków publicznych oraz na poziomie 95 proc. w przypadku państw najsilniej dotkniętych kryzysem.

Jak zaznaczono, w 2011 r. prawie 120 mln obywateli UE było zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym.

Porozumienie musi teraz być przyjęte przez Radę UE.

Jak informowało pod koniec roku Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju, w ramach FEAD Polska będzie mogła otrzymać ok. 474,5 mln euro na programy, które zapewnią żywność oraz odzież i inne podstawowe artykuły dla osób najbardziej potrzebujących.

W 2011 r. rozmowy w sprawie pomocy dla najuboższych blokowały rządy Niemiec, Wielkiej Brytanii, Czech, Szwecji, Holandii i Danii, argumentując, że pomocą socjalną nie powinna zajmować się Bruksela, tylko poszczególne kraje w ramach swoich budżetów. (PAP)

ajg/ jzi/ mki/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)