Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

PE: Buzek krytykuje propozycję Ashton za brak kwot narodowych

0
Podziel się:

Przewodniczący PE Jerzy Buzek skrytykował w czwartek propozycję Catherine
Ashton ws. korpusu dyplomatycznego UE (ESDZ) za brak kwot narodowych oraz gwarancji kontroli
politycznej PE nad nową służbą. Przypomniał, że PE ma kompetencje, by odrzucić propozycję.

*Przewodniczący PE Jerzy Buzek skrytykował w czwartek propozycję Catherine Ashton ws. korpusu dyplomatycznego UE (ESDZ) za brak kwot narodowych oraz gwarancji kontroli politycznej PE nad nową służbą. Przypomniał, że PE ma kompetencje, by odrzucić propozycję. *

"Żałuję, że ta propozycja nie uwzględnia ważnych z punktu widzenia PE spraw, przede wszystkim odpowiedzialności tej służby przed europarlamentem - powiedział Buzek na konferencji prasowej tuż po wyjściu ze szczytu przywódców państw i rządów "27". - Uważam, że należy też dopracować sposób dochodzenia do równowagi geograficznej, co oczywiście nie jest łatwe, ale w propozycji jest za mało szczegółów".

Buzek opowiedział się nawet za wprowadzeniem kwot narodowych, by zapewnić w ESDZ sprawiedliwą reprezentację wszystkich państw. "Jestem przekonany, że kwoty narodowe powinny być, bo są też w innych instytucjach" - powiedział.

Na szczycie Buzek przypomniał przywódcom, że eurodeputowani mają kompetencje, by nawet odrzucić propozycję Ashton. "Dysponujemy współdecyzją (na równi z rządami - PAP), gdyż Parlament Europejski musi zaaprobować rozporządzenie dotyczące personelu i finansów - wskazał Buzek. - Dziś nie chcę myśleć o takiej ewentualności, bo chcemy w negocjacjach uzyskać rozwiązania, tak by na koniec powstał wspólny dobry projekt, który będzie UE służył przez dziesięciolecia".

Także główne frakcje polityczne PE skrytykowały przedstawioną w czwartek propozycję szefowej unijnej dyplomacji Catherine Ashotn w sprawie ESDZ.

Krytyka odnosi się jednak nie do braku kwot narodowych, ale niewystarczających gwarancji kontroli politycznej PE nad nową służbą.

Dokument przygotowany przez sprawozdawców PE w sprawie ESDZ Niemca Elmara Broka i Belga Guy Verhofstadta bardzo ogólnie wspomina o kryterium geograficznym przy nominacjach do ESDZ. Tak jak w propozycji Ashton nie ma w nim postulatu, by wyznaczone zostały kwoty narodowe. Nabór do ESDZ powinien być dokonywany z uwzględnieniem "zasady zasług, równowagi geograficznej i płciowej" - czytamy. Sprawozdawcy nie przewidują jednak żadnych mechanizmów weryfikujących, że postulat równowagi geograficznej został spełniony.

Propozycja Ashton idzie nawet dalej. "Wszystkie nominacje do Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych (ESDZ) będą odbywać się na podstawie zasług i możliwie jak najszerszej podstawie geograficznej, tak aby w personelu ESDZ była (zapewniona) znaczna obecność obywateli wszystkich krajów członkowskich" - brzmi propozycja.

Na czwartkowej konferencji prasowej Ashton zapewniła, że "osiągnie równowagę geograficzną (...) dzięki monitoringowi, ale to zajmie jakiś czas". "Co roku sporządzany będzie raport na temat równowagi geograficznej" - wyjaśniły źródła z otoczenia Ashton.

Inga Czerny (PAP)

icz/ kot/ ro/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)