Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

PE: Chadecja boi się dłuższych urlopów macierzyńskich?

0
Podziel się:

Chadecy i liberałowie zablokowali w
środę przyjęcie przez Parlament Europejski nowej dyrektywy, która
wydłuża urlopy macierzyńskie do co najmniej 20 tygodni i wprowadza
obowiązkowe dwutygodniowe urlopy ojcowskie z okazji narodzin
dziecka.

Chadecy i liberałowie zablokowali w środę przyjęcie przez Parlament Europejski nowej dyrektywy, która wydłuża urlopy macierzyńskie do co najmniej 20 tygodni i wprowadza obowiązkowe dwutygodniowe urlopy ojcowskie z okazji narodzin dziecka.

Przyjęcie tych przepisów na miesiąc przed wyborami europejskimi miało pokazać determinację PE w obronie praw socjalnych obywateli UE. Tym bardziej, że projekt przedstawiony pod głosowanie szedł dalej niż wyjściowa propozycja Komisji Europejskiej, gdzie mowa była o 18-tygodniowym urlopie dla matek i nie było urlopów ojcowskich. Głosami zaalarmowanych przez swoje rządy chadeków i liberałów projekt odesłano jednak do ponownych prac w komisji parlamentarnej.

Socjaliści oskarżyli prawicę o "niegodne zachowanie" i skrajny konserwatyzm sprzeczny z głoszoną obroną wartości rodzinnych.

"Prawica pokazała dziś swoje prawdziwe oblicze, zdradzając dobro milionów kobiet, które chcą pogodzić życie rodzinne i zawodowe. My nie podzielamy tej samej koncepcji społeczeństwa" - oświadczył lider socjalistów Martin Schulz.

Sprawozdawczyni ambitnego projektu wskazała, że pilnie trzeba zmodernizować przestarzałe unijne przepisy sprzed 17 lat, które przewidują jedynie 14 tygodni urlopu macierzyńskiego. "Ale jeśli jest większość prawicowa w Radzie ministrów UE, Komisji Europejskiej, i Parlamencie Europejskim, to jest oczywiście bardzo trudno zmienić mentalność i służyć sprawie kobiet" - powiedziała portugalska socjalistka Edite Estrela.

Projekt - i to już w wersji KE - krytykowały liczne rządy, z Niemcami na czele, które musiałyby wydłużyć urlopy macierzyńskie. W Niemczech wynosi on obecnie 14 tygodni, w Belgii 15 tygodni, we Francji zaś - 16 tygodni.

Dla Polek nowa dyrektywa i tak niewiele zmieni - zeszłoroczna nowelizacja Kodeksu Pracy wydłuża urlopy macierzyńskie do obowiązkowych 20 tygodni i wprowadza docelowo 2-tygodniowe urlopy ojcowskie jako fakultatywną część urlopu przysługującą tylko ojcom, która przepada, jeśli mężczyzna go nie wykorzysta.

Europejscy socjaliści obiecują, że walka o wydłużenie urlopów macierzyńskich będzie ich głównym priorytetem w następnej kadencji PE.

Michał Kot (PAP)

kot/ icz/ mc/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)