Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

PE: Chorwacja powinna zakończyć negocjacje członkowskie w 2009 roku

0
Podziel się:

Chorwacja powinna zakończyć negocjacje
akcesyjne z UE w przyszłym roku - ocenili w czwartek
eurodeputowani przyjmując raport o stanie przygotowań Zagrzebia do
członkostwa w Unii.

Chorwacja powinna zakończyć negocjacje akcesyjne z UE w przyszłym roku - ocenili w czwartek eurodeputowani przyjmując raport o stanie przygotowań Zagrzebia do członkostwa w Unii.

A to oznacza - sprecyzował sprawozdawca PE, austriacki socjalista Hannes Swoboda, że jeśli kraje członkowskie nie będą zwlekać z ratyfikacją traktatu akcesyjnego, Chorwacja mogłaby wejść do Unii Europejskiej w 2011 roku.

"Trzeba powiedzieć wprost: zakończenie negocjacji jest nierealne w 2008 roku, ale jest możliwe w 2009. Jeśli wszystkie kraje UE uporają się sprawnie z ratyfikacją, to Chorwacja może być w 2011 roku w Unii" - powiedział Swoboda.

Realistycznie, eurodeputowani wykreślili natomiast z raportu fragment, który wyrażał nadzieję, że to jeszcze ten Parlament Europejski, którego kadencja kończy się w czerwcu 2009, przyjmie swoje - niezbędne do rozszerzenia UE - stanowisko w sprawie członkostwa Chorwacji.

Według eurodeputowanych Chorwacja poczyniła duże postępy w spełnianiu kryteriów, które pozwalają otworzyć kolejne rozdziały rozmów negocjacyjnych. Rząd w Zagrzebie rozpoczął m.in. reformę wymiaru sprawiedliwości i ochrony środowiska, a wiele nowych aktów prawnych jest zgodnych ze standardami UE. W raporcie zauważono też, że znacznie polepszyła się sytuacja mniejszości narodowych.

Jak podkreślają eurodeputowani, chorwackie prawo konstytucyjne o mniejszościach jest "wzorcowe", zaś rząd podejmuje działania w celu włączenia mniejszości w główny nurt życia społeczno- politycznego.

Ponadto Chorwacja odnotowała wzrost gospodarczy, a rząd przygotował przedakcesyjny program gospodarczy przewidujący m.in. restrukturyzację przemysłu stoczniowego, co ma kluczowe znaczenie dla negocjacji. W raporcie PE wskazuje, że nadal nierozstrzygnięte pozostały konflikty graniczne. Opóźnienia są również w reformie sektora publicznego na szczeblu lokalnym i regionalnym oraz w administracji publicznej. Ta ostatnia kwestia jest szczególnie istotna, ponieważ niedobory w administracji mają wpływ na wdrażanie nowych przepisów oraz jakość zarządzania funduszami UE. Inga Czerny (PAP)

icz/ ro/

pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)