Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

PE: ożywić inwestycje z funduszy unijnych w czasach kryzysu

0
Podziel się:

Parlament Europejski zatwierdził w czwartek rozporządzenie, dzięki któremu
kraje korzystające z antykryzysowych środków ratunkowych mają ożywić inwestycje, na które brak
pieniędzy w kryzysie. Pobudzi to gospodarkę - przekonywała sprawozdawczyni Danuta Huebner.

Parlament Europejski zatwierdził w czwartek rozporządzenie, dzięki któremu kraje korzystające z antykryzysowych środków ratunkowych mają ożywić inwestycje, na które brak pieniędzy w kryzysie. Pobudzi to gospodarkę - przekonywała sprawozdawczyni Danuta Huebner.

Chodzi o tzw. instrument podziału ryzyka, który ma zaradzić brakowi prywatnych funduszy do inwestowania w wielkie projekty infrastrukturalne w krajach, które obecnie korzystają z unijnych środków pomocowych. Rozporządzenie umożliwia podział ryzyka między inwestorów prywatnych a publicznych.

"Im szybciej wdrożymy instrumenty podziału ryzyka, tym szybciej nastąpi poprawa sytuacji krajów najbardziej dotkniętych kryzysem, w tym Grecji" - powiedziała Huebner po głosowaniu w trzecim dniu sesji plenarnej w Strasburgu. Huebner, przewodnicząca komisji rozwoju regionalnego PE, jest sprawozdawczynią w tej sprawie.

"Pakiety oszczędnościowe w gospodarkach najciężej dotkniętych kryzysem nie wygenerowały wzrostu ze względy na dysfunkcyjny sektor bankowy i niechęć do podejmowania ryzyka (przez inwestorów prywatnych)" - wskazała.

Dlatego też konieczne jest - jej zdaniem - jak najszybsze uruchomienie instrumentu podziału ryzyka. Pożyczki, gwarancje i inne instrumenty finansowe mają zachęcić banki i resztę inwestorów prywatnych do udziału w strategicznych projektach unijnych, współfinansowanych przez kraje dotknięte kryzysem. To z kolei pobudzi wzrost gospodarczy w tych krajach i zwiększy zatrudnienie - przekonywała.

Inwestycje z udziałem środków unijnych są prowadzone na tak dużą skalę, że wymagają współfinansowania zarówno państwowego jak i prywatnego. Tymczasem prywatni inwestorzy, w tym banki, mają problemy z płynnością i niechętnie angażują się w duże projekty współfinansowane przez zadłużone kraje.

Część ryzyka związanego z pożyczaniem pieniędzy bankom zostanie pokryta wspólnie przez Europejski Bank Inwestycyjny i Komisję Europejską. Kwalifikujące się państwa będą mogły przekazać Komisji Europejskiej część środków z UE na rzecz instrumentu podziału ryzyka. Komisja następnie będzie mogła zawrzeć partnerstwo podziału ryzyka z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym lub z inną instytucją finansową. Do udzielania gwarancji w ramach instrumentu podziału ryzyka będą upoważnione, obok EIB, także inne banki prywatne i publiczne.

Zdaniem Huebner instrument podziału ryzyka w formie "kapitału buforowego" to dobry sposób na pobudzanie wzrostu w krajach takich jak Grecja, gdzie banki nie pomagają gospodarce, bo są "praktycznie dysfunkcyjne i nie udzielają kredytów". "To także forma pomocy dla prywatnych inwestorów, którzy obawiają się nadmiernego ryzyka" - podkreśliła eurodeputowana.

W instrumencie, przynajmniej na razie, będą mogły uczestniczyć tylko kraje najbardziej dotknięte przez kryzys (Irlandia, Grecja, Portugalia i Rumunia). Grecja już wyraziła zainteresowanie.

Rozporządzenie, uzgodnione już z krajami UE, poparło 504 eurodeputowanych, przy 78 głosach przeciwnych i 79 głosach wstrzymujących się.

Ze Strasburga Aleksandra Konkol (PAP)

akl/ kot/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)