Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

PE: Pierwsze czytanie budżetu UE - przeszły "polskie" poprawki

0
Podziel się:

1,5 miliarda euro na sfinansowanie planu uzdrowienia gospodarki, 300 mln
euro na wsparcie sektora mlecznego, oraz środki na ruch olimpiad specjalnych, w ramach którego w
Warszawie 18-24 września 2010 roku odbędą się Europejskie Igrzyska Olimpiad Specjalnych - to
niektóre z przyjętych w czwartek przez Parlament Europejski poprawek do przyszłorocznego budżetu
UE.

1,5 miliarda euro na sfinansowanie planu uzdrowienia gospodarki, 300 mln euro na wsparcie sektora mlecznego, oraz środki na ruch olimpiad specjalnych, w ramach którego w Warszawie 18-24 września 2010 roku odbędą się Europejskie Igrzyska Olimpiad Specjalnych - to niektóre z przyjętych w czwartek przez Parlament Europejski poprawek do przyszłorocznego budżetu UE.

Projekt budżetu w wersji zatwierdzonej przez PE stanie się teraz przedmiotem negocjacji z grupującą rządy krajów członkowskich Radą UE, w których obie instytucje będą dążyć do porozumienia przed drugim czytaniem, tak by budżet na 2010 został przyjęty i podpisany w grudniu podczas sesji plenarnej w Strasburgu. Ale i tak będzie on musiał być zrewidowany, jeśli w życie wejdzie od przyszłego roku Traktat z Lizbony. Wzrosną wydatki administracyjne, m.in. na nową unijną służbę dyplomatyczną czy przewodniczącego Rady Europejskiej.

PE domaga się zapisania w budżecie UE 1,5 miliarda euro (w płatnościach) całkowicie nowych środków na projekty energetyczne zapisane w planie odbudowy gospodarczej: przesyłową infrastrukturę energetyczną i gazową, farmy wiatrowe na morzu, wychwytywanie i składowanie dwutlenku węgla (CCS).

Eurodeputowani podtrzymali też propozycję wydania dodatkowo 300 mln euro na przezwyciężenie kryzysu w sektorze produkcji mleka. Przy czym proponują nieco więcej, niż Komisja Europejska, która zarządza Wspólną Polityką Rolną UE. Ogłosiła ona w tym tygodniu, że przeznaczy w przyszłym roku dodatkowo maksymalnie 280 mln euro na "mleczny fundusz", który ma na celu wsparcie finansowe restrukturyzacji branży. Osobno w budżecie UE na inne środki na walkę z kryzysem w sektorze mleka (np. skup interwencyjny) przeznaczono już 600 mln euro.

Ponadto w budżecie eurodeputowani zapisali wsparcie w wysokości 6 mln euro dla ruchu Olimpiad Specjalnych Europa/Eurasia oraz łącznie 1 mln euro na powołanie katedry im. Bronisława Geremka w Natolinie i nagrodę jego imienia. Inicjatorem obu poprawek był polski eurodeputowany Janusz Lewandowski (PO). W Kolegium Europejskim w Natolinie ma powstać Katedra Cywilizacji Europejskiej "prof. Bronisława Geremka i Parlamentu Europejskiego". Jednocześnie ma być dofinansowany komitet z udziałem przedstawicieli fundacji Centrum im. Profesora Bronisława Geremka, którego celem będzie przede wszystkim przyznawanie we współpracy z PE dorocznej nagrody im. Geremka.

6 mln euro ma zasilić budżet ruchu olimpiad specjalnych, w ramach którego w Warszawie 18-24 września 2010 roku odbędą się Europejskie Igrzyska Olimpiad Specjalnych. Celem tej imprezy jest wspomaganie rozwoju osób z niepełnosprawnością intelektualną i zwiększanie świadomości społecznej i integracji.

1,5 mln euro ma trafić na stypendia dla osób z 16 państw objętych programem Europejskiej Polityki Sąsiedztwa: od Maroka po Białoruś. Celem funduszu jest stworzenie odpowiednio przeszkolonych kadr w tych krajach. Stypendyści mają przyswoić sobie wiedzę o politykach europejskich, prawie europejskim w Kolegium Europejskim w Brugii i Natolinie. Tam też powołana ma być Katedra Europejskiej Polityki Sąsiedztwa, obejmująca Partnerstwo Wschodnie. Autorem tej poprawki był Jacek Saryusz-Wolski (PO).

Ogółem eurodeputowani chcą zwiększyć przyszłoroczny budżet o siedem miliardów euro w porównaniu z ostatnią propozycją Rady, czyli do 127,5 mld euro. Wstępny projekt budżetu przygotowany przez Komisję Europejską zamykał się kwotą 122,3 mld euro.

Michał Kot (PAP)

kot/ icz/ mc/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)