Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

PE: Polscy posłowie interweniują ws. praw mniejszości na Litwie

0
Podziel się:

Polscy europosłowie PiS i PSL zbierają podpisy pod projektem deklaracji na
temat łamania praw mniejszości narodowych na Litwie. Chcą, by Parlament Europejski wezwał tamtejsze
władze do zaprzestania dyskryminacji Polaków.

Polscy europosłowie PiS i PSL zbierają podpisy pod projektem deklaracji na temat łamania praw mniejszości narodowych na Litwie. Chcą, by Parlament Europejski wezwał tamtejsze władze do zaprzestania dyskryminacji Polaków.

Żeby Parlament Europejski poważnie zajął się problemem, europosłowie muszą przekonać ponad połowę z 736 jego członków do podpisania projektu deklaracji. Sygnują ją prawie wyłącznie eurodeputowani z liczącej 54 członków frakcji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów.

Autorami deklaracji są czterej europosłowie, w tym z EKR: Ryszard Czarnecki, Janusz Wojciechowski i Węgier Lajos Bokros oraz jeden europoseł z frakcji chadeckiej: Jarosław Kalinowski (PSL).

W tekście deklaracji jej autorzy wyliczają problemy polskiej mniejszości narodowej na Litwie: nakaz usuwania dwujęzycznych tablic z nazwami ulic, kary pieniężne nakładane na samorządy za stosowanie nazw dwujęzycznych, zakaz używania w dokumentach swojego imienia i nazwiska w języku mniejszości narodowej czy plany likwidacji ponad 100 klas z mniejszościowym - głównie polskim - językiem nauczania.

"Parlament Europejski wzywa władze Republiki Litewskiej do zaprzestania praktyk dyskryminujących mniejszości narodowe, (...) wzywa Radę i Komisję do zdecydowanej reakcji w celu ochrony praw mniejszości narodowych na Litwie" - brzmi zawarty w projekcie deklaracji apel.

To już druga formalna próba zwrócenia uwagi na problem mniejszości polskiej na Litwie z inicjatywy polskich europosłów. We wrześniu grupa polskich eurodeputowanych, także z PiS i PSL, napisała list do przewodniczącego PE Jerzego Buzka z apelem o "obronę praw mniejszości polskiej na Litwie, której prawa po ponad pięciu latach członkostwa tego kraju w Unii Europejskiej nie są przestrzegane". Wyjaśniali, że jest to sprzeczne z prawem UE, które zakazuje jakiejkolwiek dyskryminacji ze względu na pochodzenie czy przynależność etniczną.

"Liczymy na to, że międzynarodowy i ponadpartyjny charakter naszej deklaracji pozwoli nam zjednać przychylność jak największej liczby posłów. Poszanowanie praw mniejszości narodowych to kwestia absolutnie podstawowa w kontekście europejskich standardów, a nie tylko partykularny problem Polaków na Litwie" - oświadczył w komunikacie prasowym w piątek Ryszard Czarnecki.

Inga Czerny (PAP)

icz/ kot/ keb/ mc/ mag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)