Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

PE: Ponad sto osób poparło kandydaturę Memoriału do Pokojowego Nobla

0
Podziel się:

Ponad stu eurodeputowanych, w tym szef PE Martin Schulz, podpisało się pod
wnioskiem o zgłoszenie kandydatury rosyjskiego stowarzyszenia Memoriał do Pokojowej Nagrody Nobla w
2014 r. - poinformowali w środę w Strasburgu organizatorzy akcji.

Ponad stu eurodeputowanych, w tym szef PE Martin Schulz, podpisało się pod wnioskiem o zgłoszenie kandydatury rosyjskiego stowarzyszenia Memoriał do Pokojowej Nagrody Nobla w 2014 r. - poinformowali w środę w Strasburgu organizatorzy akcji.

Memoriał broni praw człowieka i dokumentuje zbrodnie stalinowskie.

Podpisy zbierano we wtorek i środę. Była to ponadpartyjna akcja i wniosek poparło wielu posłów z różnych frakcji - zaznaczył eurodeputowany Krzysztof Lisek (PO), który jest jednym z koordynatorów wydarzenia w imieniu klubu PO-PSL.

Oprócz Schulza pod wnioskiem podpisali się m.in. byli przewodniczący PE Jerzy Buzek i Hans-Gert Poettering, szef frakcji Zielonych Daniel Cohn-Bendit, szef Europejskiej Partii Ludowej Joseph Daul czy szef liberałów Guy Verhofstadt.

Według Liska kandydatura Memoriału jest ważna zwłaszcza dla Europejczyków z Europy Wschodniej. "Naszym celem jest zwrócenie uwagi rządzących w Rosji, iż Memoriał to niezwykle szlachetni ludzie, niezwykle zasłużeni dla historii" - powiedział polski eurodeputowany, cytowany w komunikacie prasowym.

Z kolei Róża Thun (PO), która także jest koordynatorką wydarzenia, podkreśliła, że "Memoriał i jego działacze od dziesiątków lat są naszą pamięcią o tym, o czym pamiętać nie chcemy, ostrzeżeniem przed tym, o czym myśleć nie lubimy, sumieniem dla nas wszystkich niereagujących na poniżanie drugiego człowieka".

Propozycja kandydatury Memoriału do pokojowego Nobla musi wpłynąć do Komitetu Noblowskiego do końca stycznia 2014 roku. Do złożenia kandydatury formalnie wystarczy jeden podpis.

Memoriał jest jedną z najbardziej cenionych organizacji pozarządowych w Rosji. Bada, opisuje i dokumentuje polityczne prześladowania za czasów dyktatury komunistycznej obywateli różnych narodów zamieszkujących wówczas teren Związku Radzieckiego. Stowarzyszenie stworzyło międzynarodową sieć działaczy, która zajmuje się przywracaniem pamięci i godności dziesiątkom tysięcy ofiar politycznych represji.

Za swoją walkę o ujawnienie prawdy o Katyniu stowarzyszenie w grudniu 2012 roku zostało uhonorowane przez ministra spraw zagranicznych RP Radosława Sikorskiego nagrodą "Pro Dignitate Humana" (Na rzecz godności ludzkiej).(PAP)

jhp/ akl/ ro/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)