Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

PE przyjmie kolejną rezolucję o łamaniu praw człowieka na Białorusi

0
Podziel się

PE przyjmie w przyszłym tygodniu podczas majowej sesji w Strasburgu kolejną
rezolucję w sprawie łamania praw człowieka na Białorusi, w kontekście m.in. represji wobec opozycji
i dziennikarzy - poinformowało PAP w czwartek biuro europosła Jacka Protasiewicza.

bEhEXtbF

PE przyjmie w przyszłym tygodniu podczas majowej sesji w Strasburgu kolejną rezolucję w sprawie łamania praw człowieka na Białorusi, w kontekście m.in. represji wobec opozycji i dziennikarzy - poinformowało PAP w czwartek biuro europosła Jacka Protasiewicza.

"Władze Białorusi wciąż przeciwko wolności i prawom człowieka" - brzmi roboczy tytuł projektu rezolucji, której autorem będzie poseł Jacek Protasiewicz, przewodniczący Delegacji PE ds. stosunków z Białorusią.

Bezpośrednim impulsem do kolejnej już w tym roku rezolucji są nieustające przypadki łamania praw człowieka na Białorusi, a w szczególności motywowane politycznie procesy przeciwko byłym kandydatom w grudniowych wyborach prezydenckich, pracownikom ich sztabów oraz protestującym obywatelom.

bEhEXtbH

Rezolucja, jak powiedziano PAP w biurze Protasiewicza, poruszać też będzie kwestie ciągłego naruszania przez reżim prezydenta Alaksandra Łukaszenki wolności mediów i ograniczania swobody działania organizacjom społeczeństwa obywatelskiego.

Ostatnią rezolucję w sprawie Białorusi PE przyjął zaledwie dwa miesiące temu w reakcji na oświadczenie Alesia Michalewicza, byłego kandydata na prezydenta Białorusi, o torturach, jakim był poddawany w areszcie KGB. PE potępił w niej stosowanie tortur wobec przeciwników politycznych reżimu Łukaszenki, uznając tortury za "niedopuszczalne zjawisko w kraju europejskim, będącym bezpośrednim sąsiadem UE i uczestnikiem Partnerstwa Wschodniego".

Rezolucja zostanie przyjęta za tydzień w czwartek w Strasburgu.

W reakcji na powyborcze represje wobec opozycji na Białorusi w styczniu UE wznowiła sankcje wizowe wobec 177 przedstawicieli reżimu Białorusi, w tym prezydenta Łukaszenki i jego dwóch synów, oraz zamroziła ich aktywa.

bEhEXtbN

Z Brukseli Inga Czerny (PAP)

icz/ icz/ kar/

bEhEXtci
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)