Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

PE za harmonizacją zezwoleń na terapię zaawansowaną

0
Podziel się:

Wydawanie zezwoleń na
stosowanie terapii zaawansowanej: genowej, komórkowej czy
inżynierii tkankowej, będzie zharmonizowane na poziomie UE -
zadecydował w środę Parlament Europejski po burzliwej debacie,
która podzieliła eurodeputowanych wokół kwestii etycznych.

Wydawanie zezwoleń na stosowanie terapii zaawansowanej: genowej, komórkowej czy inżynierii tkankowej, będzie zharmonizowane na poziomie UE - zadecydował w środę Parlament Europejski po burzliwej debacie, która podzieliła eurodeputowanych wokół kwestii etycznych.

Nowe rozporządzenie jest bardzo oczekiwanie przez lekarzy, świat naukowy, a także pacjentów, którym daje nadzieję na lepsze metody walki z nowotworami, ale także leczenie chorób lub urazów chrząstki lub kości, zaburzeń genetycznych i pozawałowych uszkodzeń serca oraz w przeszczepach skóry u ofiar poparzeń.

Rozporządzenie wprowadza jednolitą procedurę oceny, nadzoru i wydawania zezwoleń na budzące niekiedy kontrowersje nowoczesne "produkty terapeutyczne", które dotąd musiały być zatwierdzane osobno we wszystkich krajach członkowskich. To oznacza, że będą one o wiele łatwiej i szybciej dostępne.

Nadal jednak poszczególne kraje będą mogły zakazać u siebie stosowania niektórych rodzajów terapii, np. z wykorzystaniem komórek macierzystych pobranych z ludzkich embrionów.

Nad całym procesem czuwać będzie specjalny Komitet ds. Terapii Zaawansowanych składający się z wysoko wykwalifikowanych, doświadczonych ekspertów we wszystkich dziedzinach związanych z tymi produktami.

Mimo poparcia niektórych posłów z Niemiec, Włoch czy Polski, w głosowaniu odrzucone zostały proponowane przez konserwatywnego posła-sprawozdawcę projektu Miroslava Mikolasika poprawki, zmierzające m.in. do zakazu wydawania europejskiego pozwolenia na dopuszczenie do obrotu dla produktów wykorzystujących embrionalne komórki macierzyste.

"Niech ci, którzy mają zastrzeżenia, postępują zgodnie ze swoimi przekonaniami, ale niech nie blokują ram prawnych dla innych" - apelował podczas debaty komisarz ds. przemysłu Guenter Verheugen.

W imieniu Komisji Europejskiej cieszył się on z przyjętej kompromisowej wersji rozporządzenia, która musi być jeszcze zatwierdzona przez kraje członkowskie. "Pacjenci i świat naukowy czekali na to rozporządzenie o wiele za długo" - powiedział, zwracając uwagę na szanse, jakie nowy sposób zatwierdzania terapii otwiera przed ośrodkami naukowymi, przy jednoczesnym poszanowaniu praw krajów członkowskich do decydowania o kwestiach etycznych.

Michał Kot (PAP)

kot/ ro/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)