Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

PE za kampanią informacyjną nt. gazu łupkowego

0
Podziel się:

W ramach głosowania nad projektu budżetu UE na 2012 rok Parlament
Europejski przyjął w środę propozycję przeprowadzenia kampanii informacyjnej o gazie łupkowym.
Wartość projektu pilotażowego "Bezpieczeństwo energetyczne - gaz łupkowy" to 200 tys. euro.

W ramach głosowania nad projektu budżetu UE na 2012 rok Parlament Europejski przyjął w środę propozycję przeprowadzenia kampanii informacyjnej o gazie łupkowym. Wartość projektu pilotażowego "Bezpieczeństwo energetyczne - gaz łupkowy" to 200 tys. euro.

Pilotażowy projekt, którego inicjatorem jest europosłanka PO Lena Kolarska-Bobińska, zakłada, że środki te powinny wspierać dialog obywatelski o skutkach społecznych, środowiskowych i gospodarczych gazu łupkowego.

"Debata o gazie łupkowym została zdominowana przez kwestie ekologiczne. Nie ma rozmowy na temat bezpieczeństwa energetycznego, obniżek cen gazu, w sytuacji gdy zasobów surowca będzie coraz więcej, a także o korzyściach, które mogą odnieść poszczególne regiony" - powiedziała PAP Kolarska-Bobińska, podkreślając, że zagrożenie ekologiczne nie zostało dotychczas w sposób przekonujący udokumentowane. Dodała, że ważne jest, by kampanię informacyjną prowadzić właśnie teraz, gdy nie zaczęto jeszcze wydobywać surowca na skalę masową i zanim niepewność i wątpliwości przerodzą się we wrogość.

Przetarg na kampanię, przede wszystkim w regionach, w których znajdują się złoża gazu łupkowego, zorganizuje Komisja Europejska. Europosłanka wyraziła nadzieję, że do przetargu staną firmy i organizacje z Polski, ponieważ dyskusja dotyczy m.in. Lubelszczyzny i Pomorza.

Jeszcze przed rozpoczęciem kampanii informacyjnej, 5 listopada, na Lubelszczyźnie rusza seria spotkań na temat gazu łupkowego, organizowanych przez Kolarską-Bobińską. W ich ramach eksperci i przedstawiciele firm wydobywczych odpowiedzą na wątpliwości mieszkańców gmin, w których mają być prowadzone prace wydobywcze, m.in. Grabowca i Frampola.

Parlament Europejski przyjął w środę stanowisko ws. budżetu UE na 2012 rok, ale jest ono dopiero punktem wyjścia do negocjacji budżetowych z Radą UE, czyli ministrami finansów krajów członkowskich, w czasie trzytygodniowej procedury pojednawczej w listopadzie. Latem rządy zdecydowanie obcięły wyjściową propozycję Komisji Europejskiej ws. budżetu UE na 2012 r., wskazując na konieczność oszczędności w czasie kryzysu.

PE wrócił do propozycji KE, proponując zwiększenie płatności o 5,23 proc. (w porównaniu z rokiem 2011). "Parlament proponuje też zwiększenie finansowania o ponad 8 proc. na politykę spójności, co jest bardzo istotne dla Polski, ponieważ jest ona kluczowa dla rozwoju naszej infrastruktury" - powiedziała PAP europosłanka PO Sidonia Jędrzejewska z komisji budżetowej PE.

Podkreśliła, że bardzo ważny jest również wzrost finansowania programów badawczych, jako priorytetowych dla Unii Europejskiej. "Dla mnie szczególne ważne jest wzmocnienie finansowania dwóch programów istotnych zwłaszcza dla polskiej młodzieży, ale związanych ogólnie z edukacją, czyli programu kształcenia się przez całe życie, z którego finansowany jest m.in. program stypendialny Erasmus, oraz program +Młodzież w działaniu+" - wskazała.

"Satysfakcję sprawia mi, że PE kontynuuje to, co zaproponowałam w zeszłym roku, żeby wzmocnić finansowo programy związane z edukacją, młodzieżą i mobilnością, czego symbolem jest Erasmus" - podkreśliła europosłanka, główny sprawozdawca PE ds. budżetu na rok 2011.

Ze Strasburga Katarzyna Sajdak (PAP)

ksaj/ icz/ mki/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)