Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

PE: Zieloni domagają się celu redukcji emisji CO2 o 60 proc. do 2030 r.

0
Podziel się

Zieloni chcą, by cel redukcji emisji CO2 do 2030 r. wyniósł 60 proc. - taką
poprawkę zgłosili do raportu PE o polityce klimatycznej i energetycznej do 2030 r. Współautor
raportu, europoseł Konrad Szymański (PiS) ocenia, że są małe szanse, by poprawka przeszła.

bDBchqpx

Zieloni chcą, by cel redukcji emisji CO2 do 2030 r. wyniósł 60 proc. - taką poprawkę zgłosili do raportu PE o polityce klimatycznej i energetycznej do 2030 r. Współautor raportu, europoseł Konrad Szymański (PiS) ocenia, że są małe szanse, by poprawka przeszła.

W sumie do raportu zgłoszono 920 poprawek; w poniedziałek debatowały nad nimi komisje Parlamentu Europejskiego ds. środowiska i ds. energii. "Mamy spór między podnoszonym status quo w polityce klimatycznej i energetycznej, w którym liczą się tylko cele środowiskowe, bez liczenia się z konkurencyjnością gospodarki i bezpieczeństwem dostaw energii, a alternatywnym podejściem, które proponowane jest w raporcie" - powiedział PAP Szymański.

Jak wyjaśnił centroprawica proponuje "korelację" unijnego celu emisji CO2 z wysiłkami globalnymi oraz odejście od trzech celów: redukcji emisji CO2, udziału energii ze źródeł odnawialnych oraz wzrostu efektywności energetycznej, jak ma to miejsce obecnie, na rzecz jednego celu redukcji emisji CO2. "Państwom członkowskim powinno się zostawić decyzję, jak mają dochodzić do tego celu" - zaznaczył Szymański.

bDBchqpz

Jednak trzy cele popierają Zieloni, socjaliści i część liberałów. Szymański upatruje szansy w stanowisku centroprawicy i podziałach wewnątrz grup, by uzyskać lepszy wynik w głosowaniu plenarnym raportu, które jest planowane w lutym. Komisja ma uzgodnić wersję kompromisową 9 stycznia.

W projekcie raportu nie wskazano konkretnych celów klimatycznych na 2030 r.; zostały one jednak zgłoszone w poprawkach.

Raport PE nawiązuje do rozpoczętych w marcu przez KE konsultacji ws. polityki klimatycznej UE do 2030 r. KE ma wyjść z propozycją ewentualnych celów w styczniu.

Z Brukseli Julita Żylińska (PAP)

bDBchqpF

jzi/ je/

bDBchqqa
wiadomości
pap
Źródło:
KOMENTARZE
(0)