Notowania

dzieci
03.04.2009 14:05

Pediatrzy: potrzeba więcej środków na leczenie dzieci

Narodowy Fundusz Zdrowia przeznacza zbyt mało środków na leczenie dzieci. Brakuje też pieniędzy na profilaktykę, co grozi pogarszaniem się stanu zdrowia najmłodszych Polaków - mówili pediatrzy zgromadzeni na kongresie, który w piątek rozpoczął się w Warszawie.

Podziel się
Dodaj komentarz

Narodowy Fundusz Zdrowia przeznacza zbyt mało środków na leczenie dzieci. Brakuje też pieniędzy na profilaktykę, co grozi pogarszaniem się stanu zdrowia najmłodszych Polaków - mówili pediatrzy zgromadzeni na kongresie, który w piątek rozpoczął się w Warszawie.

Lekarze dyskutują w hali Torwaru o perspektywach diagnostyczno- terapeutycznych w pediatrii. Kongres zakończy się w sobotę.

Kierownik Kliniki Kardiologii w warszawskim Centrum Zdrowia Dziecka prof. Wanda Kawalec podkreślała podczas piątkowej konferencji prasowej, że wiele lecznic dla dzieci ma problemy z rozliczeniami z Funduszem w ramach systemu Jednorodnych Grup Pacjentów. "NFZ ma zupełnie inne spojrzenie niż specjaliści" - mówiła.

"Nie chodzi wyłącznie o finansowanie świadczeń medycznych, ale także o pieniądze na choćby minimalny rozwój, m.in. wymianę aparatury" - dodała.

Konsultant krajowy w dziedzinie pediatrii prof. Anna Dobrzańska oceniła, że rozmowy z Funduszem na temat finansowania świadczeń są bardzo trudne. "Fakty, którymi my dysponujemy, dla nich nie mają znaczenia. (...) Specjalistyczny szpital dla dzieci to większa ilość sprzętu, większa ilość pielęgniarek i opiekunek. Mały pacjent, ale wielkie koszty. (...) Na wielu płaszczyznach mamy problem z porozumieniem się z NFZ" - podkreśliła.

"My postępujemy zgodnie z kodeksem medycznym i nikt nas z tego nie zwalnia. Nie mamy zamiaru dostosowywać poziomu leczenia do tego, co finansuje NFZ" - zaznaczyła prof. Dobrzańska.

Kierownik Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej we Wrocławiu prof. Alicja Chybicka przypomniała, że od lipca przeszczepy szpiku kostnego będą finansowane ze środków Funduszu, a nie jak do tej pory z pieniędzy Ministerstwa Zdrowia. W jej ocenie grozi to obniżeniem wyceny przeszczepów, co może doprowadzić do ich ograniczenia.

"Dla NFZ będzie to oznaczało mniej przeszczepów, ale oznacza to, że dzieci będą tracić życie. W przypadku przeszczepów nie może być żadnych opóźnień w finansowaniu. Ministerstwo Zdrowia robiło to bezbłędnie" - dodała prezes Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego.

Prof. Chybicka podkreślała także, iż brakuje środków na badania profilaktyczne dzieci, są one przeważnie wykonywane raz na cztery lata. "Matka z dzieckiem idzie do lekarza tylko wtedy, kiedy jest ono chore. (...) Opieka lekarska powinna wrócić do szkół. Dzieci powinny być przynajmniej raz w roku badane" - mówiła.

Prezes PTP wyraziła zadowolenie, że podczas prac sejmowych nad ustawą o świadczeniach medycznych finansowanych ze środków publicznych zgłoszono poprawkę umożliwiającą wizyty u pediatry bez skierowania od lekarza pierwszego kontaktu. Jak mówiła, obecnie bez skierowania można udać się wyłącznie do pediatry, który przyjmuje w poradni, do której zapisane jest dziecko. (PAP)

pro/ itm/ gma/

Tagi: dzieci, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz