Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Pekin nie życzy sobie ingerencji Unii

0
Podziel się:

Europejscy i chińscy liderzy rozmawiali w Pradze o ochronie klimatu i handlu.

Pekin nie życzy sobie ingerencji Unii
(PAP/EPA)

Unijni i chińscy liderzy obiecali sobie w środę w Pradze wspólne działania dla redukcji emisji gazów cieplarnianych i ożywienia handlu. Pekin ostrzegł jednocześnie przed ingerowaniem w swoje sprawy wewnętrzne.

Rozmowy w Pradze świadczą o tym, że Unia Europejska i Chiny wróciły do rozmów o interesach pięć miesięcy po tym, jak Pekin odwołał spotkanie na szczycie z powodu spotkania prezydenta Francji Nicolasa Sarkozy'ego z dalajlamą, duchowym przywódcą Tybetańczyków.

- _ Podczas szczytu wymieniliśmy poglądy na to, jak walczyć z międzynarodowym kryzysem finansowym mamy świadomość, że ważne jest, byśmy pracowali razem _ - powiedział na konferencji prasowej chiński premier Wen Jiabao (na zdjęciu).

Podkreślił, że niemożliwe jest, by kilka krajów lub grupa potęg rozwiązała wszystkie globalne problemy. - _ Niektórzy mówią, że sprawami światowymi mogą kierować tylko Chiny i USA, lecz uważam taki pogląd za błędny i bezpodstawny _ - wskazał.

Jak powiedział, fakt, iż podróżował dziesięć godzin do stolicy Czech na dwugodzinny szczyt i natychmiast wraca, świadczy o tym, że Pekin pragnie, by stosunki z Unią nie były niczym obciążone.

Wen zaapelował do Unii o złagodzenie restrykcji na eksport do Chin towarów wyprodukowanych z użyciem wysokich technologii i przyznanie Chinom statusu gospodarki rynkowej, o co Pekin zabiega od 2003 roku.

Chiński premier zaznaczył, że dla prowadzenia współpracy strategicznej między Unią a Pekinem najważniejsze są wzajemny szacunek i niemieszanie się w swoje sprawy wewnętrzne.

UE ze swej strony podkreśliła, że kwestie praw człowieka pozostaną główną częścią przyszłych rozmów z Chinami. Prezydent Czach Vaclav Klaus, którego kraj pełni w tym półroczu przewodnictwo w Unii, oświadczył, że ta sprawa jest _ czymś, co w Europie uważamy za bardzo ważne _.

W praskim spotkaniu wziął udział przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manueal Barroso. Strony ustaliły, że kolejne spotkanie na szczycie odbędzie się w drugim półroczu, tym razem w Pekinie.

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)