Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Pełnomocnik MS ds. praw rodziny: pierwsze propozycje - w październiku

0
Podziel się

O pierwszych konkretnych pomysłach będę mogła oficjalnie mówić w
październiku po konsultacjach ze swoimi współpracownikami - powiedziała w piątek PAP nowo powołana
pełnomocnik ds. konstytucyjnych praw rodziny w resorcie sprawiedliwości Anna Andrzejewska.

bEqZEXCJ

O pierwszych konkretnych pomysłach będę mogła oficjalnie mówić w październiku po konsultacjach ze swoimi współpracownikami - powiedziała w piątek PAP nowo powołana pełnomocnik ds. konstytucyjnych praw rodziny w resorcie sprawiedliwości Anna Andrzejewska.

O powołaniu przez ministra sprawiedliwości Marka Biernackiego nowej pełnomocnik MS poinformowało w piątek. "Pełnomocnik jest odpowiedzialna za koordynację działań ministerstwa w zakresie konstytucyjnych praw rodziny" - zaznaczono w komunikacie.

"Jestem urzędnikiem, który ma koordynować prace z zakresu prawa rodzinnego i tego, co obejmuje swoim działaniem w tym temacie resort sprawiedliwości. Chodzi więc o kwestie związane z działalnością kuratorów, sądów rodzinnych, mediacje w sprawach rozwodowych i rodzinnych" - powiedziała PAP Andrzejewska.

bEqZEXCL

Dlatego, jak dodała, jej zadaniem będzie "zmiana optyki na bardziej proobywatelską i nakierowaną na wrażliwość społeczną". "Konieczne jest też stworzenie platformy wymiany informacji i postulatów między organizacjami pozarządowymi a wymiarem sprawiedliwości. Te organizacje obecnie są niestety słabo słyszalne, a mają one rzetelną wiedzę na temat tego, jak wygląda egzekwowanie prawa w praktyce" - dodała.

Według Andrzejewskiej potrzebne jest także uczulenie środowisk prawniczych na fakt, że "rodzina jest podstawowym środowiskiem, które może wychowywać dzieci i ostatecznością jest zabranie z niej dziecka". "Najpierw trzeba podjąć wszelkiego rodzaju działania, np. mediacje, zanim dziecko zostanie zabrane z rodziny" - wskazała.

"Innym zakresem mojej działalności będzie przyjrzenie się obowiązującemu prawu oraz temu dopiero tworzonemu, czy nie narusza ono praw rodziny zagwarantowanych w konstytucji" - dodała.

Andrzejewska z wykształcenia jest socjologiem i specjalistką do spraw rodziny. Ukończyła studia na Uniwersytecie Warszawskim. Od jedenastu lat pracuje jako trener rodzinny, prowadząc kursy dla przyszłych i obecnych rodziców. Jest jedną z inicjatorek powstania Związku Dużych Rodzin "Trzy Plus". Mężatka, matka czwórki dzieci. W MS ma stać na czele kilkuosobowego zespołu.

bEqZEXCR

"Staram się otaczać ludźmi mądrzejszymi od siebie z zakresu prawa. Mam być menadżerem zespołu specjalistów i koordynować jego prace" - powiedziała. Podkreśliła, że jej działania będą miały wyłącznie merytoryczny charakter i w związku z tym liczy na współpracę ze wszystkimi środowiskami zajmującymi się tematyką rodziny, nie tylko wśród prawników.

Łącznie w ubiegłym roku do sądów wpłynęło 14 mln spraw, z czego rodzinnych było 1 mln 347 tys.(PAP)

mja/ malk/ mow/

bEqZEXDm
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)