Notowania

tusk
05.10.2008 12:59

Pentor dla "Wprost": Tusk i Kwaśniewski w drugiej turze wyborów prezydenckich

Premier Donald Tusk i b. prezydent Aleksander Kwaśniewski zmierzyliby się w drugiej turze wyborów prezydenckich - wynika z sondażu przeprowadzonego przez ośrodek badawczy Pentor na zlecenie tygodnika "Wprost".

Podziel się
Dodaj komentarz

*Premier Donald Tusk i b. prezydent Aleksander Kwaśniewski zmierzyliby się w drugiej turze wyborów prezydenckich - wynika z sondażu przeprowadzonego przez ośrodek badawczy Pentor na zlecenie tygodnika "Wprost". *

Z badania wynika, że gdyby w najbliższą niedzielę odbywały się wybory prezydenckie, to na Donalda Tuska oddałoby głos 26,8 proc. wyborców, a na Aleksandra Kwaśniewskiego - 18,1 proc.

Na trzecim miejscu znalazłby się Lech Kaczyński z wynikiem 15,6 proc. głosów.

Kolejne miejsca zajęliby prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz (wskazało na niego 9,0 proc. respondentów) oraz b. prezydent Lech Wałęsa (4,6 proc.).

W sondażu 14,1 proc. ankietowanych wskazało na innego kandydata, a 12 proc. odpowiedziało, że nie wie, na kogo oddać swój głos.

Jak napisał "Wrost", konstytucja z 1997 r. nie zabrania Kwaśniewskiemu kandydowania po raz trzeci w wyborach prezydenckich. Zapisane jest ograniczenie, że "prezydent wybierany jest na pięcioletnią kadencję i może być ponownie wybrany tylko raz".

Według tygodnika" słowo "ponownie" oznacza, że prezydent może pełnić pod rząd tylko dwie kadencje. Dlatego w 2010 r. Kwaśniewski może wystartować w walce o trzecią kadencję.

Sondaż przeprowadzono w dniach 30 września - 1 października br. na grupie 800 osób. (PAP)

luo/par/

Tagi: tusk, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz