Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Pentor: Ocena koniunktury we wrześniu uległa pogorszeniu

0
Podziel się:

Wrześniowy pomiar nastrojów ludności wskazuje na pogorszenie klimatu
konsumenckiego. Pogorszyły się zarówno opinie o sytuacji finansowej gospodarstw domowych, jak i o
kondycji polskiej gospodarki - podał na stronie internetowej instytut Pentor.

Wrześniowy pomiar nastrojów ludności wskazuje na pogorszenie klimatu konsumenckiego. Pogorszyły się zarówno opinie o sytuacji finansowej gospodarstw domowych, jak i o kondycji polskiej gospodarki - podał na stronie internetowej instytut Pentor.

Penkon, indeks nastrojów konsumenckich, jest w porównaniu z sierpniem br. niższy o 2,8 pkt.

Wskaźnik optymizmu gospodarstw domowych obniżył się jednak mocniej (spadek o 3,9 pkt proc.) niż wskaźnik percepcji ekonomicznej sytuacji kraju (o 1,8 pkt proc.).

Zdaniem analityków Pentora, pogorszenie nastrojów w sytuacji ujawnienia przez ministra finansów przewidywanego w przyszłym roku ogromnego deficytu budżetowego nie wydaje się duże.

"Opinia publiczna prawdopodobnie jeszcze nie zareagowała na rządowe prognozy, doceniając bardziej pozytywne komentarze na temat kondycji polskiej gospodarki w warunkach kryzysu, dużo lepszej, o ile nie najlepszej w całej Europie" - napisano w komentarzu do badań.

Z danych instytutu wynika, że za niższe odczyty wskaźników odpowiadają jednak gorsze niż przed miesiącem oczekiwania rozwoju sytuacji w ciągu najbliższych 12 miesięcy.

"Oceny sytuacji bieżącej są podobne jak w sierpniu. Zmieniły się natomiast oczekiwania" - podaje Pentor.

"Wprawdzie nadal dominują gospodarstwa nie przewidujące zmian swojej sytuacji (66 proc.), ale mniej konsumentów spodziewa się poprawy stanu osobistych finansów (16 proc. Polaków, o 3 pkt proc. mniej), a więcej ich pogorszenia (18 proc., o 4 pkt proc. więcej). Pesymiści ponownie zaczęli przeważać nad optymistami" - dodaje.

W ocenie ekspertów, podobna tendencja wystąpiła w przypadku przewidywań zmiany sytuacji ekonomicznej kraju. "Tu też dominuje grupa nie oczekujących zmian (39 proc.), chociaż liczebnie jest ona dużo mniejsza, aniżeli w przypadku oczekiwań w sferze finansów osobistych. Oczekujących, że za rok sytuacja ekonomiczna kraju będzie lepsza jest o 5 pkt proc. mniej niż w sierpniu (28 proc.), za to obawiających się, że będzie gorsza jest o tyle samo więcej (33 proc.)" - napisano.

"Przed miesiącem optymiści posiadali 5-pkt przewagę nad pesymistami; teraz mają taką nad optymistami - pesymiści" - dodano.

"Nadal kurczy się grupa konsumentów przeświadczonych o utracie wartości złotego. Ponad połowa Polaków twierdzi, że rodzima waluta zyskuje na wartości (25 proc.), bądź trzyma się równo, nie zyskując, ale też nie tracąc. Odsetek negatywnie postrzegających siłę polskiej złotówki zmalał w ciągu ostatniego półrocza prawie o połowę, z 87 do 45 proc." - napisano.

Jednocześnie analitycy podkreślają, że we wrześniu tempo poprawy wizerunku polskiej waluty było jednak mniejsze niż w sierpniu.

Z badań wynika również, że we wrześniu zmalało przeświadczenie, że z naszymi gospodarczymi problemami możemy sobie poradzić sami, bez pomocy państw zachodnich (z 57 do 52 proc.) oraz poparcie dla przemian dokonujących się w kraju po 1989 roku. w Polsce (z 70 do 64 proc.). Na tym samym poziomie (53 proc.) utrzymuje się akceptacja dla zagranicznych inwestycji w naszym kraju.

Badanie zrealizowane zostało w dniach 8-11 września 2009 roku na 1000 osobowej reprezentatywnej próbie Polaków.(PAP)

bg/ pam/ pad/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)