Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Peres: Mimo paktu z Hamasem Abbas nadal partnerem Izraela

0
Podziel się:

Prezydent Izraela Szimon Peres przyznał, że prezydent Autonomii
Palestyńskiej Mahmud Abbas pozostaje partnerem w bliskowschodnim procesie pokojowym pomimo
podpisanego przez jego umiarkowaną partię, Fatah, paktu o pojednaniu z radykalnym Hamasem.

Prezydent Izraela Szimon Peres przyznał, że prezydent Autonomii Palestyńskiej Mahmud Abbas pozostaje partnerem w bliskowschodnim procesie pokojowym pomimo podpisanego przez jego umiarkowaną partię, Fatah, paktu o pojednaniu z radykalnym Hamasem.

"Krytykowałem Abbasa za porozumienie" z Hamasem podpisane w zeszłym tygodniu, "ale nie zwalnia mnie to z konieczności prowadzenia z nim rozmów. Nie zamierzam odwracać się plecami do obozu (ludzi dążących do osiągnięcia) pokoju, nawet jeśli go krytykuję" - powiedział Peres w wywiadzie opublikowanym w anglojęzycznym dzienniku "Jerusalem Post". Ukazał się on w poniedziałek, w przeddzień 63. rocznicy powstania Izraela.

Zdaniem prezydenta tego kraju, Abbas "absolutnie" pozostaje partnerem Izraela, ponieważ "chce prowadzić z nim negocjacje pokojowe (...), sprzeciwia się przemocy i chce pokoju".

Peres powtórzył, że popiera utworzenie państwa palestyńskiego, pod warunkiem, że Palestyńczycy "uznają izraelskie potrzeby w zakresie bezpieczeństwa".

Skrytykował jednak plany Abbasa dotyczące uzyskania międzynarodowego uznania niepodległego państwa palestyńskiego na forum ONZ, co ma nastąpić we wrześniu br.

Według Peresa, zwrócenie się do ONZ "wyłącznie z deklaracją państwowości, bez udzielenia odpowiedzi na obawy Izraela dotyczące bezpieczeństwa, będzie oznaczało kontynuację konfliktu, a nie jego zakończenie".

Tymczasem minister obrony Izraela Ehud Barak powiedział w radiu wojskowym, że Izrael będzie musiał "stworzyć trudne warunki Hamasowi, rządowi (palestyńskiemu) i Autonomii Palestyńskiej".

Porozumienie pojednawcze może mieć pozytywne skutki, "jeśli rząd (palestyński), który zostanie utworzony, zaakceptuje warunki Kwartetu Bliskowschodniego, uznając Izrael", a także "jeśli uzna porozumienia zawarte w przeszłości i będzie działał przeciwko przemocy" - mówił Barak. W skład Kwartetu Bliskowschodniego wchodzą USA, UE, ONZ i Rosja.

"Jeśli Hamas zaakceptuje te zasady i podejmie odpowiednie działania, nie będzie on już tą samą organizacją. Nie wierzę, że do tego dojdzie, ale należy przedstawić te wymagania" - dodał minister obrony.

W minioną środę w Kairze prezydent Abbas, będący jednocześnie przywódcą Fatahu, i szef Hamasu Chaled Meszal ogłosili przełomowy pakt o pojednaniu między Palestyńczykami, kończący czteroletni okres podziałów. Dzień wcześniej przedstawiciele 13 partii palestyńskich, w tym Fatahu i Hamasu, podpisali porozumienie o utworzeniu tymczasowego rządu jedności narodowej, który powinien sprawować władzę do czasu wyborów prezydenckich i parlamentarnych. Mają one być przeprowadzone w ciągu roku.

Po podpisaniu 27 kwietnia wstępnego porozumienia przez Hamas i Fatah premier Izraela Benjamin Netanjahu ocenił, że Autonomia Palestyńska musi wybrać między pokojem z Izraelem a pokojem z Hamasem.(PAP)

jhp/ ro/

8945524

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)