Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

PERN i rosyjski Transnieft podpisały memorandum o wymianie informacji

0
Podziel się:

Przedsiębiorstwo Eksploatacji Rurociągów Naftowych (PERN) "Przyjaźń" i
rosyjska Kompania Transportu Ropy Naftowej Transnieft podpisały w czwartek w Płocku memorandum "o
wzajemnym zrozumieniu i współpracy w zakresie wymiany informacji".

Przedsiębiorstwo Eksploatacji Rurociągów Naftowych (PERN) "Przyjaźń" i rosyjska Kompania Transportu Ropy Naftowej Transnieft podpisały w czwartek w Płocku memorandum "o wzajemnym zrozumieniu i współpracy w zakresie wymiany informacji".

Dokument przewiduje rozwijanie współpracy w zakresie wymiany informacji o transporcie ropy naftowej, w tym w zwłaszcza "na wypadek pojawienia się sytuacji kryzysowej" w eksploatacji rurociągu naftowego "Przyjaźń", a także wymianę doświadczeń na temat funkcjonowania rurociągów polskich i rosyjskich.

Memorandum, podpisane przez prezesa PERN Roberta Soszyńskiego i wiceprezesa Transnieft Michaiła Barkowa, zostało zawarte na trzy lata z możliwością przedłużenia o kolejny rok, jeżeli żadna ze stron nie powiadomi o zamiarze rozwiązania porozumienia. Obie spółki zobowiązały się do utworzenia w ciągu najbliższych 10 dni grupy roboczej, która zajmie się pracami związanymi z zakresem porozumienia.

PERN i Transnieft są największymi krajowymi operatorami rurociągu "Przyjaźń", którym transportowana jest ropa naftowa z Rosji do rafinerii w Polsce i w Niemczech, a także tranzytem przez gdański Naftoport do innych odbiorców zagranicznych.

Soszyński i Barkow zgodzili się, że istotą podpisanego memorandum jest zamiar dalszej, nieprzerwanej współpracy między PERN i Transnieft. Barkow zaznaczył, że chociaż dokument nie ma charakteru prawnego, to "dla poważnych partnerów, jest dokumentem poważnym". "To dokument o partnerstwie" - dodał wiceprezes Transnieft. Soszyński wyraził z kolei nadzieję, że mająca powstać grupa robocza będzie mogła inicjować zagadnienia do omówienia i rozstrzygnięcia między obiema spółkami.

Barkow uchylił się od odpowiedzi na pytanie, czy i w jakiej perspektywie Transnieft może zwiększyć ilość transportowanej ropy naftowej tranzytem przez gdański Naftoport - według danych PERN, ilość surowca przesyłanego tamtędy spadła w ostatnich latach o 70-75 proc., przy poziomie około 10 mln ton w 2005 r. "Obecnie nie przewidujemy zmian w strukturze i kierunkach transportu" - powiedział Barkow. Zaznaczył przy tym, że w 2008 r. do Polski trafiło w sumie 23,4 mln ton rosyjskiej ropy naftowej, a w 2009 r. wielkość ta powinna być podobna lub nawet nieco większa.

Barkow, odnosząc się do realizowanej w Rosji inwestycji BTS-2 podkreślił, iż jest to przedsięwzięcie związane z rozbudową systemu rurociągów naftowych w tym kraju. BTS-2 to, druga część Bałtyckiego Systemu Rurociągowego z Unieczy, przy granicy z Białorusią i Ukrainą, do Ust-Ługi nad Zatoką Fińską, która stanowić ma dodatkową drogę eksportu rosyjskiej ropy naftowej., alternatywą wobec rurociągu "Przyjaźń".

"BTS-2 nie jest wymierzone przeciwko któremukolwiek krajowi. To udoskonalenie rosyjskiego systemu rurociągowego" - oświadczył Barkow. W ocenie Soszyńskiego, BTS-2 nie musi mieć w przyszłości wpływu na ilość ropy naftowej tłoczonej rurociągiem "Przyjaźń". "Przyszłość zależeć będzie od popytu, ceny i parametrów gospodarczych" - dodał prezes PERN.

PERN, który jest jednoosobową spółką Skarbu Państwa, obchodzi w czwartek jubiluesz 50-lecia istnienia.(PAP)

mb/ je/ bk/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)