Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
peru
13.02.2012 07:40

Peru: Schwytano przywódcę "Świetlistego szlaku"

To oznacza ostateczną klęskę Świetlistego - twierdzą władze. Artemio Został on przewieziony do stolicy kraju - Limy w celu leczenia i przesłuchań

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Przywódca_ _ niegdyś bardzo silnego maoistowskiego ugrupowania partyzanckiego w Peru, znany jako _ towarzysz Artemio ( na zdjęciu ) _, został schwytany * *w dolinie Alto Huallanga * *po potyczce z żołnierzami.

Prezydent Peru Ollanta Humala poinformował, że Artemio jest poważnie ranny i został schwytany w dolinie Alto Huallanga, położonej w odległym rejonie kraju i będącej jednym z ośrodków produkcji kokainy.

Ollanta dodał, że pojmanie Artemio oznacza ostateczną klęskę _ Świetlistego szlaku _ oraz, że został on przewieziony do stolicy kraju - Limy w celu leczenia i przesłuchań.

_ Świetlisty szlak _ był w latach 80. i początkach lat 90. ub. wieku poważnym zagrożeniem dla władz państwowych. W walkach rebeliantów z siłami rządowymi zginęło ok. 70 tys. osób. Jednak obecnie pozostały jedynie niewielkie grupy zajmujące się głównie przemytem narkotyków.

W grudniu ubiegłego roku Artemio przyznał dziennikarzom, że _ Świetlisty szlak _ poniósł klęskę oraz, że pozostali przy życiu rebelianci są gotowi do rozmów z rządem.

Posłuchaj wywiadu z Artemio:

Rebelianci ze _ Świetlistego szlaku _, inspirowani maoizmem, prowadzili _ wojnę ludową _ dążąc do ustanowienia państwa komunistycznego.

O sytuacji w Peru czytaj w Money.pl
Premier wytrzymał 5 miesięcy. Mają nowego Poprzedni premier, który uchodził za prawą rękę prezydenta sprawował urząd premiera od 5 miesięcy. Przyczyny dymisji nie podano.
Kopalnia złota notuje straty. To wina sąsiadów To skutek wstrzymania wydobycia po gwałtownych protestach lokalnej społeczności.
Zabójca polskich podróżników złapany? Domniemanego zabójcę wytropiła indiańska milicja ze wspólnoty Tahuarapa. Więźnia ma przejąć marynarka wojenna wraz z policją.
Tagi: peru, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz