Notowania

wiadomości
06.12.2013 07:02

"Perwersyjny przewodnik po ideologiach" wchodzi do kin w Polsce

Co mają do zaproponowania społeczeństwu liberalizm czy kapitalizm? - pyta filozof Slavoj Żiżek w dokumencie "Perwersyjny przewodnik po ideologiach", który wchodzi do kin w Polsce. Słowa Żiżka ilustrowane są zabawnie dobranymi fragmentami filmów, np. "Szczęk" i "Titanica".

Podziel się
Dodaj komentarz

Co mają do zaproponowania społeczeństwu liberalizm czy kapitalizm? - pyta filozof Slavoj Żiżek w dokumencie "Perwersyjny przewodnik po ideologiach", który wchodzi do kin w Polsce. Słowa Żiżka ilustrowane są zabawnie dobranymi fragmentami filmów, np. "Szczęk" i "Titanica".

"Pasjonujący" - napisano o "Perwersyjnym przewodniku..." i jego autorze w recenzji z "The Wall Street Journal". "Zabawny i ekscentryczny" - ocenił "Financial Times".

Pełnometrażowy dokument (136 minut), który w Polsce można oglądać od piątku, jest wspólną produkcją Wielkiej Brytanii i Irlandii. Wyreżyserowała go Brytyjka Sophie Fiennes, a scenariusz napisał występujący w filmie Slavoj Żiżek, znany słoweński filozof i socjolog, krytyk współczesnego kapitalizmu, uważany za duchowego ojca światowego ruchu "oburzonych".

Żiżek i Fiennes współpracowali już ze sobą w 2006 roku przy kręceniu dokumentu "Z-boczona historia kina" ("The Pervert's Guide to Cinema"). "Perwersyjny przewodnik po ideologiach" ("The Pervert's Guide to Ideology") to produkcja zrealizowana sześć lat później, w 2012 roku.

"Geniusz, szaleniec, klown, radykalny lewak - tak mówi się o Slavoju Żiżku, jednym z najciekawszych i najpopularniejszych myślicieli naszych czasów. Ten filozof, psychoanalityk, autor kilkudziesięciu książek traktujących o popkulturze, polityce, ekonomii czy militarnych konfliktach jest także wytrawnym znawcą i miłośnikiem kina. Dał temu wyraz w dokumencie +Z-boczona historia kina+. Po sześciu latach wraca do współpracy z reżyserką, by w prowokacyjny sposób spojrzeć na naszą rzeczywistość i kształtujące ją ideologie" - zwraca uwagę polski dystrybutor "Perwersyjnego przewodnika...", Gutek Film.

W nowym dokumencie Żiżek bierze ideologie "pod lupę", oceniając, co jego zdaniem mają one do zaproponowania współczesnemu społeczeństwu. Mowa jest m.in. o liberalizmie, komunizmie, kapitalizmie; o tym, "jak każda z tych ideologii manipuluje naszymi pragnieniami i marzeniami".

Wypowiedzi filozofa ilustrowane są ciekawie i prowokacyjnie dobranymi fragmentami znanych filmów fabularnych - m.in. "Szczęk", "M.A.S.H"-a, "Titanica", "Taksówkarza" - oraz parodystycznymi scenkami w wykonaniu samego Żiżka. "Pobudzający intelektualnie film", "inteligentna, dowcipna i erudycyjna analiza wszelkich -izmów, kształtujących nasze systemy wierzeń i zachowań" - tak określa ten dokument polski dystrybutor.(PAP)

jp/ as/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz