Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Pętla Żuławska ożywi turystykę wodną w dwoch województwach

0
Podziel się:

Kompleksowy rozwój turystyki wodnej w obszarze Delty Wisły i Zalewu Wiślanego
przewiduje projekt pt. "Pętla żuławska - rozwój turystyki wodnej". Do 2012 r. mają zostać
przystosowane do potrzeb żeglarstwa kanały i drogi wodne o łącznej długości prawie 300 km.

Kompleksowy rozwój turystyki wodnej w obszarze Delty Wisły i Zalewu Wiślanego przewiduje projekt pt. "Pętla żuławska - rozwój turystyki wodnej". Do 2012 r. mają zostać przystosowane do potrzeb żeglarstwa kanały i drogi wodne o łącznej długości prawie 300 km.

Projekt dotyczy terenu Żuław i Zalewu Wiślanego wraz z Mierzeją Wiślaną oraz szlaków wodnych m.in. na Wiśle, Martwej Wiśle, Szkarpawie, Nogacie, Kanale Jagiellońskim, Elblągu i Pasłęce.

W środę w Gdańsku marszałek woj. pomorskiego Mieczysław Struk podpisał z przedstawicielami 13 samorządów z województw pomorskiego i warmińsko-mazurskiego umowę w sprawie realizacji pierwszego etapu projektu.

W ramach projektu ma powstać nowoczesna infrastruktura żeglarska, umożliwiająca cumowanie około 450 jednostek pływających. Planuje się budowę m.in. 5 portów żeglarskich, 10 przystani jachtowych i 4 przystani żeglugi pasażerskiej.

Jerzy Wcisła z Urzędu Marszałkowskiego woj. warmińsko-mazurskiego uważa, że realizacja projektu "zrewolucjonizuje warunki uprawiania turystyki w regionie". Powiedział, że nowa infrastruktura w portach w porównaniu z obecną zwiększy się o ponad 200 proc.

W Gdańsku ma powstać m.in. most otwarty w Przegalinie, przystań żeglarska w Sobieszewie i stanowisko cumownicze przy śluzie w Przegalinie.

Docelowo "Pętla Żuławska" będzie dostępna dla żeglarzy zarówno od strony Morza Bałtyckiego, jak również ze szlaków śródlądowych, w tym także międzynarodowych. Dzięki położeniu pętli na międzynarodowej drodze wodnej E 70, łączącej Kaliningrad z Antwerpią, będą mogli z niej korzystać także turyści m.in. z Europy zachodniej i Rosji.

Struk podkreślił podczas spotkania, że zagospodarowane turystycznie zostaną zaniedbane obszary, na których notowane jest obecnie największe w województwie bezrobocie. "Projekt ma znaczenie zarówno gospodarcze, jak i społeczne; to jest próba odbudowania dróg śródlądowych oraz integracji społeczności lokalnych" - dodał.

Poinformował, że pierwszy etap projektu, obejmujący modernizację kanałów i dróg wodnych, pochłonie 84 mln zł. "Takich pieniędzy na turystykę Żuławy nigdy nie widziały" - zaznaczył.

Planuje się, że w następnym etapie, za ok. 80 mln zł, powstanie infrastruktura przy portach i przystaniach żeglarskich, m.in. kilkadziesiąt kilometrów ścieżek rowerowych, wypożyczalnie sprzętu wodnego, baza noclegowa, restauracje i stacje paliw.

Projekt będzie realizowany dzięki funduszom z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 2007-2013. (PAP)

bls/ je/ woj/

turystyka
wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)