Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Petraeus uspokaja: talibowie stracili rozmach

0
Podziel się

Dowódca wojsk USA wykluczył scenariusz nagłego wycofania z Afganistanu.

Petraeus uspokaja: talibowie stracili rozmach
(Anna Pawlak/isaf.wp.mil.pl)
bDKoQoNx

*Naczelny dowódca sił NATO w Afganistanie, amerykański generał David Petraeus wykluczył taki scenariusz, gdy w przyszłym roku zacznie się wycofywanie sił międzynarodowych. *

Generał dodał, iż zapewni prezydentowi Barackowi Obamie swą najlepszą profesjonalna poradę w sprawie rozpoczęcia przekazywania kontroli nad państwem siłom afgańskim w lipcu 2011 roku. Do prezydenta USA należeć będzie przyjęcie lub odrzucenie tej porady - zaznaczył generał w rozmowie z _ BBC _.

Pod koniec 2009 roku Obama zatwierdził zwiększenie liczebności wojsk USA w Afganistanie z 30 tys. do 100 tys. ludzi, obiecując jednocześnie, że w lipcu 2011 roku rozpocznie się ich wycofywanie.

bDKoQoNz

[ ( http://static1.money.pl/i/h/77/t99661.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/nato;nie;chce;sledztwa;z;talibami,129,0,656257.html) NATO nie chce śledztwa z talibami

Według Petraeusa, lipiec przyszłego roku będzie oznaczał początek wycofywania, ale nie moment, w którym armia amerykańska rozpocznie swe wyjście z Afganistanu.

Jak podkreślił generał, jeśli z utrzymaniem terminu wycofania będzie się łączyć ryzyko, powie o tym prezydentowi Obamie.

_ - Jest to data, gdy proces rozpocznie się - ani mniej, ani więcej. Nie jest to data, przy której siły amerykańskie rozpoczną wychodzenie oraz poszukiwanie wyjścia i kontaktu do wyłączenia światła, gdy będą opuszczać pokój. Jest to data rozpoczęcia procesu przekazywania pewnych zadań niektórym siłom afgańskim na terenach, gdzie warunki na to pozwolą i w tempie, na jakie pozwolą warunki _ - zaznaczył amerykański generał.

bDKoQoNF

Petraeus wyraził przekonanie, że dzięki wzrostowi liczebności sił międzynarodowych na południu Afganistanu i w Kabulu nastąpiło tam ograniczenie zbrojnej działalności talibów._ - Rzeczywistość jest taka, że rozmach, jakiego talibowie nabrali w ciągu ubiegłych lat, uległ odwróceniu w wielu regionach kraju i zostanie odwrócony także w innych regionach _ - zapewnił generał.

| [ ( http://static1.money.pl/i/h/201/t85193.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/afganczycy;przejma;odpowiedzialnosc;za;kraj;do;2014;roku,82,0,645714.html) | Afgańczycy przejmą odpowiedzialność za kraj do 2014 roku Hamid Karzaj wierzy, że własnymi siłami zapewnią bezpieczeństwo. |
| --- | --- |

bDKoQoOa
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
KOMENTARZE
(0)