Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
ropa
25.11.2009 15:09

Petrolinvest i PGNiG będą razem szukać ropy w Kazachstanie

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo wesprze Petrolinvest w poszukiwaniach ropy i gazu w Kazachstanie. W zamian uzyska m.in. specjalne warunki przy wykupie udziałów w spółkach wydobywczych Petrolinvestu - zakłada umowa między spółkami, o podpisaniu której poinformował w środę Petrolinvest.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo wesprze Petrolinvest w poszukiwaniach ropy i gazu w Kazachstanie. W zamian uzyska m.in. specjalne warunki przy wykupie udziałów w spółkach wydobywczych Petrolinvestu - zakłada umowa między spółkami, o podpisaniu której poinformował w środę Petrolinvest. *

Jak wynika z informacji Petrolinvestu, chodzi m.in. o prace geologiczne związane z poszukiwaniami i wydobyciem ropy naftowej w Kazachstanie prowadzone przez jego spółki zależne. PGNiG będzie brał udział w kontroli tych prac, a w radzie nadzorczej Petrolinvestu zasiądzie przedstawiciel PGNiG.

Jak deklaruje Petrolinvest, współpraca z PGNiG zapewni mu wsparcie partnera branżowego przy poszukiwaniu oraz wydobyciu ropy i gazu. "Zawarcie umowy oznacza również, że narodowy operator, jakim jest PGNiG, uzyskał, oprócz kontroli operacyjnej, możliwość przyszłego włączenia aktywów posiadanych przez Grupę Petrolinvest w Kazachstanie do własnego portfela aktywów wydobywczych" - czytamy w środowym komunikacie spółki.

Rzeczniczka PGNiG Joanna Zakrzewska zapowiedziała PAP, że zarząd spółki na temat planowanej współpracy wypowie się na czwartkowej konferencji.

Strony zobowiązały się też do wzajemnego informowania i współpracy przy planowanych przedsięwzięciach poszukiwawczo-wydobywczych w byłych krajach Wspólnoty Niepodległych Państw.

PGNiG będzie miał prawo przystąpić "w każdym czasie" do negocjacji dotyczących nabycia akcji lub udziałów w nowych spółkach poszukiwawczo-wydobywczych Petrolinvestu. Petrolinvest z kolei będzie informować gazową spółkę o prowadzonych rozmowach z innymi podmiotami. Poda też termin, w jakim PGNiG będzie przysługiwać prawo skorzystania z opcji nabycia sprzedawanych akcji lub udziałów na warunkach "nie mniej korzystnych niż proponowane przez Petrolinvest podmiotowi trzeciemu".

Petrolinvest - w myśl umowy - do 15 grudnia musi jednak rozliczyć zobowiązania swojej kazachskiej spółki zależnej TOO Emba Jug Nieft wobec spółek z Grupy PGNiG. Chodzi o firmę PNiG Kraków, która prowadziła w Kazachstanie odwierty dla Petrolinvestu.

Petrolinvest podał, że 2 października PNiG Kraków oraz TOO Emba Jug Nieft zawarły porozumienie i ustaliły harmonogram spłat. Według Petrolinvestu, porozumienie jest realizowane i obecnie nie toczy się żadne postępowanie egzekucyjne lub upadłościowe wobec TOO Emba Jug Nieft.

Petrolinvest poprzez kazachskie spółki zależne posiada udziały w kilku koncesjach poszukiwawczych w tym kraju. Pod koniec 2008 roku spółka rozpoczęła próbne wydobycie ropy naftowej na terenie koncesji Żangurszi i zapowiadała wydobycie z odwiertów w Kazachstanie na poziomie kilku tysięcy baryłek dziennie. Jednak do tej pory grupa nie wydobywa surowca na skalę przemysłową; w pierwszym półroczu tego roku odnotowała stratę netto na poziomie 283 mln zł.

Rezerwy ropy naftowej w Kazachstanie szacuje się na ok. 60 mld baryłek. Potwierdzone rezerwy gazu wynoszą 3000 mld m sześc. Większość złóż ropy i gazu położona jest na zachodzie kraju w rejonie Morza Kaspijskiego.(PAP)

jzi/ pad/ jbr/

Tagi: ropa, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz