Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Petycja ws. europejskiego Dnia Bohaterów Walki z Totalitaryzmem

0
Podziel się:

Pod adresem http://www.petycje.pl/4376 zbieramy podpisy pod petycją do
europosłów w sprawie ustanowienia 25 maja - daty śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego, europejskim
Dniem Bohaterów Walki z Totalitaryzmem - poinformowała PAP Fundacja Paradis Judaeorum.

Pod adresem http://www.petycje.pl/4376 zbieramy podpisy pod petycją do europosłów w sprawie ustanowienia 25 maja - daty śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego, europejskim Dniem Bohaterów Walki z Totalitaryzmem - poinformowała PAP Fundacja Paradis Judaeorum.

Na pół roku przed 110. rocznicą urodzin Witolda Pileckiego, Fundacja Paradis Judaeorum apeluje o pomoc w zbieraniu podpisów pod petycją do europosłów w sprawie europejskiego Dnia Bohaterów Walki z Totalitaryzmem. Podpisy można składać online lub drukować petycję i zbierać je w formie tradycyjnej, na papierze.

W rozmowie z PAP, prezes fundacji Michał Tyrpa wyraził przekonanie, że w ojczyźnie rotmistrza, upamiętnienie Witolda Pileckiego i Bohaterów Walki z Totalitaryzmem poprzez zebranie w pół roku miliona podpisów, nie powinno być problemem. "Oczywiście zależy to przede wszystkim od tego, na ile nas stać wobec Bohaterów, którym tak wiele zawdzięczamy. Zakończony niedawno konkurs +Przypomnijmy o Rotmistrzu+ pokazał, że postać Pileckiego wywołuje silny rezonans w naszych sercach. Oby przełożyło się to także na podpisy pod apelem do europosłów i zaowocowało ustanowieniem 25 maja europejskim Dniem Bohaterów Walki z Totalitaryzmem" - podkreślił Tyrpa.

Od stycznia 2008 roku Fundacja Paradis Judaeorum prowadzi akcję społeczną "Przypomnijmy o Rotmistrzu" ("Let's Reminisce About Witold Pilecki"). Jej celem jest upowszechnienie wiedzy o "Raporcie Witolda", czyli napisanej w 1945 roku na polecenie gen. Władysława Andersa relacji Witolda Pileckiego opisującej dostanie się, pobyt i ucieczkę rotmistrza z Auschwitz; obywatelski lobbing na rzecz powstania superprodukcji o losach Pileckiego oraz ustanowienia rocznicy jego śmierci - 25 maja - europejskim Dniem Walki Bohaterów z Totalitaryzmem

Fundacja zachęca również samorządy miast do nadawania ulicom lub placom imienia rotmistrza, podjęła także w Watykanie starania o beatyfikację Witolda Pileckiego.

11 listopada Fundacja Paradis Judaeorum ogłosiła rozstrzygnięcie konkursu na esej/artykuł/utwór na temat "Rotmistrz Witold Pilecki - dla mnie, dla Polski, dla świata". Wzięło w nim udział 35 uczestników. Jury w osobie Kazimierza Piechowskiego, byłego żołnierza Związku Organizacji Wojskowej, podwładnego rtm. Pileckiego i więźnia stalinizmu - wyłoniło czworo laureatów i nadało 21 wyróżnień. Zwycięzcą konkursu został Maciej Gach z Gdańska. Drugą nagrodę otrzymała Joanna Krauzowicz-Tarczoń z Nowego Targu. Dwie trzecie nagrody otrzymali ex aequo Miłosz Nowak z Gniezna i Jakub Łuszczak z Mielca. Szczegóły konkursu są dostępne pod adresem www.michaltyrpa.blogspot.com.

Witold Pilecki walczył w wojnie polsko-bolszewickiej i w kampanii wrześniowej. Podczas II wojny współtworzył Tajną Armię Polską. W 1940 r. został dobrowolnie więźniem KL Auschwitz, by zdobyć informacje i zorganizować w obozie ruch oporu. Po ucieczce podjął działalność konspiracyjną w AK. Walczył w Powstaniu Warszawskim, po kapitulacji trafił do obozu jenieckiego. Po jego wyzwoleniu wstąpił do II Korpusu Polskiego. Na rozkaz gen. Andersa w 1945 r. wrócił do kraju, gdzie w 1947 r. aresztowano go pod zarzutem działalności na rzecz II Korpusu. Po brutalnym śledztwie i sfingowanym procesie został skazany na śmierć. Egzekucja odbyła się 25 maja 1948 r. w więzieniu na warszawskim Mokotowie. Miejsca jego pochówku władze komunistyczne nie ujawniły. (PAP)

akn/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)