Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

PG: projekt budżetu nie rozwiązuje problemu płac pracowników prokuratur

0
Podziel się

Projekt budżetu na 2014 r. w części dotyczącej prokuratury jest oszczędny i
nie rozwiązuje problemu niskich wynagrodzeń urzędników z prokuratur - ocenili na posiedzeniu
sejmowej komisji przedstawiciele Prokuratury Generalnej.

bEraKvgB

Projekt budżetu na 2014 r. w części dotyczącej prokuratury jest oszczędny i nie rozwiązuje problemu niskich wynagrodzeń urzędników z prokuratur - ocenili na posiedzeniu sejmowej komisji przedstawiciele Prokuratury Generalnej.

Komisja sprawiedliwości i praw człowieka omawiała we wtorek projekt ustawy budżetowej na przyszły rok w odniesieniu do wymiaru sprawiedliwości.

"Z przykrością zauważam, że ten budżet w zaproponowanej formule nie zawiera waloryzacji wynagrodzeń urzędników zatrudnionych w prokuraturach. Problem ten, zauważony już w dezyderacie komisji, nie został rozwiązany w projekcie tego budżetu" - mówił zastępca prokuratora generalnego Marek Jamrogowicz. Dodał, że problem "nie jest mało istotny" a sejmowa komisja zwracała już na niego uwagę.

bEraKvgD

W kwietniu komisja w dezyderacie skierowanym do szefów resortów sprawiedliwości i finansów apelowała o podwyżkę płac pracowników sądów i prokuratur oraz stworzenie czytelnego systemu wynagrodzeń i awansów w tych instytucjach. Według danych PG średnie płace pracowników prokuratury - a jest ich w całym kraju ponad 6 tysięcy - w latach 2010-12, wynosiły około 3,4 tys. zł., zaś średnia płaca asystentów prokuratora to około 3,6 tys. zł. Związkowcy wskazują jednak, że 70 proc. zatrudnionych w prokuraturze otrzymuje wynagrodzenia niższe niż 2000 zł.

Pracownicy sądów i prokuratur na początku września demonstrowali przed resortem sprawiedliwości, domagając się podwyżek. Resort oświadczył wówczas, że "nie dysponuje wolnymi środkami finansowymi pozwalającymi na podwyższanie uposażeń".

W projekcie budżetu na przyszły rok dla prokuratury przewidziano blisko 1 mld 859 mln zł. Na wydatki bieżące (w tym prowadzenie śledztw) przewidziano ok. 1 mld 611 mln zł. Na wydatki majątkowe (remonty, inwestycje) zaplanowano 28,8 mln zł, zaś na współfinansowanie projektów z udziałem środków UE - 344 tys. zł. Planowana wysokość dochodów ma wynieść około 18 mln zł. Zeszłoroczny budżet prokuratury opiewał na ponad 1 mld 824 mln zł.

Komisja sprawiedliwości ostatecznie jednogłośnie zaaprobowała rozpatrywaną część projektu budżetu dotyczącą poza prokuraturą także: sądów powszechnych, RPO, GIODO, KRS, TK, SN, NSA i IPN. Część projektu budżetu dotycząca wymiaru sprawiedliwości trafiła teraz do sejmowej komisji finansów publicznych. (PAP)

bEraKvgJ

mja/ abr/ as/

bEraKvhe
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)