Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

PGE oddała do eksploatacji komercyjnej blok energetyczny o mocy 858 MW

0
Podziel się:

#
Dochodzą dalsze informacje o bloku
#

# Dochodzą dalsze informacje o bloku #

28.09. Bełchatów (PAP) - Ponad miliard euro kosztowała budowa nowego bloku energetycznego o mocy 858 MW, który powstał na terenie Elektrowni Bełchatów, należącej do Polskiej Grupy Energetycznej. To największy i najnowocześniejszy blok energetyczny w Polsce.

Łączne nakłady inwestycyjne wyniosły około 1,2 mld euro. Blok produkować ma około 6,5 TWh energii rocznie. Zdaniem ministra skarbu państwa Aleksandra Grada oddanie do użytku "bloku 858" to ważne wydarzenie nie tylko dla Bełchatowa i PGE, ale dla całej polskiej elektroenergetyki i gospodarki.

"Ta inwestycja, którą dzisiaj odbieramy i oddajemy do użytku, buduje nasze bezpieczeństwo energetyczne. Ten dzień świadczy dobitnie o tym, że polityka budowania silnych polskich podmiotów właśnie w sektorach energetycznych ma sens, że nie budujemy silniejszej grupy PGE tylko dlatego, że mamy takie prywatne ambicje, ale dlatego, że to jest potrzebne Polsce. Ktoś musi mieć potencjał, żeby takie inwestycje udźwignąć" - powiedział Grad podczas środowej uroczystości oddania do użytku "bloku 858".

Zadowolenia z zakończenia inwestycji nie krył prezes PGE Tomasz Zadroga, który podkreślił, że oddanie do użytku nowego bloku energetycznego to sukces na skalę międzynarodową.

"Jesteśmy w historycznym momencie. Oddajemy do użytku blok najnowocześniejszy, najbardziej efektywny i, co dla nas najważniejsze, najbardziej rentowny. To naprawdę ważny moment, pokazujący, że Polacy potrafią w trudnych czasach doprowadzić inwestycje do końca. Mamy przykład wielu inwestycji węglowych w Europie, które w tej chwili stoją z różnych powodów. My pokazaliśmy, że potrafimy dobrze realizować projekty i nasze marzenia o budowaniu dużej europejskiej firmy nie są tylko marzeniami, ale stają się faktami" - powiedział Zadroga.

"To największy i najnowocześniejszy w Polsce blok energetyczny, blok o największej efektywności i najniższym koszcie wytworzenia" - dodał.

Symbolicznego przecięcia wstęgi przed nowym blokiem energetycznym razem z Gradem i Zadrogą dokonali: pełnomocnik rządu ds. równego traktowania Elżbieta Radziszewska, minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski, wojewoda łódzki Jolanta Chełmińska, marszałek województwa łódzkiego Witold Stępień, prezydent Bełchatowa Marek Chrzanowski oraz prezes PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna Jacek Kaczorowski. Później obiekt został poświęcony przez metropolitę łódzkiego arcybiskupa Władysława Ziółka.

Najnowszy blok bełchatowskiej elektrowni jest największym, najnowocześniejszym i najbardziej wydajnym blokiem w kraju. Jego sprawność netto wynosi 42 proc. Dzięki wykorzystaniu zaawansowanej technologii, parametry techniczne bloku umożliwiają zwiększenie produkcji energii elektrycznej przy jednoczesnym spełnieniu wszystkich wymagań wynikających z dyrektyw UE w zakresie emisji zanieczyszczeń do atmosfery. Blok jest przygotowany do współpracy z instalacją do wychwytywania, transportu i składowania dwutlenku węgla (CCS).

"Unia Europejska dąży do przestawienia się z gospodarki wysokoemisyjnej na niskoemisyjną. Nowe inwestycje w przemyśle energetycznym muszą też być bardziej efektywne. Nowy, wykorzystujący czyste technologie węglowe blok w elektrowni w Bełchatowie jest dowodem na to, że możemy sprostać tym wyzwaniom" - powiedział Zadroga.

Dodał, że Polska energetyka oparta jest w 95 proc. na węglu i dlatego za jeden ze swoich priorytetów powinna przyjąć promowanie rozwoju czystych technologii węglowych.

"Bez inwestowania w nie trudno będzie sprostać wymogom europejskiego pakietu klimatycznego i planom wdrażania energetyki zeroemisyjnej. Dlatego budowa bloku 858 KW w elektrowni w Bełchatowie ma tak ogromne znaczenie. Ta inwestycja i zdobyte podczas jej realizacji doświadczenia będą miały niebagatelne znaczenie dla kolejnych projektów tego typu. Dzięki zaawansowaniu technologicznemu ten blok stanowi wyznacznik nowych standardów w polskiej energetyce" - wyjaśnił Zadroga.

Bełchatowski blok został zaprojektowany na ok. 200 tys. godzin pracy, czyli ponad 30 lat eksploatacji. Blok ma m.in. kocioł o wysokości 154 m i chłodnię kominową o wysokości 180 m. Emituje poniżej 30 mg/Nm3 pyłu. Emisja dwutlenku siarki, tlenku i dwutlenku węgla oraz tlenków azotu nie przekracza 200 mg/Nm3 dla każdego z tych związków.

Budowa bloku energetycznego o mocy 858 MW kosztowała 1,2 mld euro. Został on podłączony do stacji Trębaczew, zlokalizowanej w gminie Działoszyn (Łódzkie). By można było wyprowadzić moc z tego bloku, wybudowano na jego terenie czteropolową rozdzielnię 400 kV oraz jednotorową linię blokową o długości 42,5 km. Energia wytwarzana na bloku 858 MW będzie na razie wyrównywała straty spowodowane pracami przy modernizacji dziesięciu innych bloków bełchatowskiej elektrowni. (PAP)

duk/ pel/ seb/ her/ je/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)