Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

PGNiG rozpoczęło prace wiertnicze na koncesji Tomaszów Lubelski

0
Podziel się:

#
dochodzą kolejne wypowiedzi ministra Budzanowskiego i prezes PGNiG
#

# dochodzą kolejne wypowiedzi ministra Budzanowskiego i prezes PGNiG #

26.03. Warszawa (PAP) - Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo rozpoczęło prace wiertnicze na koncesji Tomaszów Lubelski. Odwiert Lubycza Królewska wykonuje PNiG Kraków. Dzięki odwiertowi PGNiG chce zebrać więcej informacji na temat zasobów gazu łupkowego na Lubelszczyźnie.

Jak zapowiada spółka, w ciągu najbliższych 100 dni zostaną przeprowadzone wiercenia do głębokości 4300 m. Decyzja o lokalizacji otworu w Lubyczy Królewskiej zapadła na podstawie pozytywnych wyników badań geologicznych. Wstępne dane wskazują, że gaz może występować na głębokości ok. 2300 - 4300 m.

"Dziś kluczowym zadaniem dla spółek posiadających koncesje jest przeprowadzenie w ciągu trzech lat jak największej liczby odwiertów, tak by w perspektywie 2015 r. można było mówić o zbudowaniu pierwszych kopalni gazu z łupków" - powiedział odwiedzający miejsce wiercenia minister skarbu Mikołaj Budzanowski. Zaznaczył, że wieża wiertnicza wykorzystywana na tym odwiercie jest najnowocześniejszą stosowaną w UE. "To pokazuje, że Polska staje się dziś liderem w poszukiwaniu niekonwencjonalnych złóż na terenie całej Europy" - powiedział.

Przedstawiciele spółki PNiG Kraków, która zajmuje się przeprowadzaniem wierceń, poinformowali, że koszt platformy wiertniczej z oprzyrządowaniem wyniósł 25 mln dolarów. Po wykonaniu otworu zostanie pobranych około 640 m bieżących rdzenia, w celu przeprowadzenia dalszych badań. Rzeczywiste wielkości złoża będzie można oszacować dopiero po dokonaniu pełnej analizy wyników.

Prezes PGNiG Grażyna Piotrowska-Oliwa powiedziała, że w ciągu 100 dni powinniśmy wiedzieć, jaki jest potencjał odwiertu w Lubyczy Królewskiej. Powiedziała, że koszt jednego odwiertu to 15 mln dolarów. "PGNiG, będąc nawet wielką spółką, nie będzie sam w stanie sfinalizować wszystkich poszukiwań. Potrzebujemy do tego partnerów" - powiedziała i dodała, że PGNiG szuka takich partnerów.

Lubelszczyzna to drugi po Pomorzu obszar Polski, gdzie PGNiG S.A. posiada koncesje poszukiwawcze gazu z łupków. Najbardziej zaawansowane prace są na Pomorzu, na odwiercie Lubocino-1, koncesja Wejherowo. We wrześniu 2011 r. PGNiG rozpoczęło techniczny odbiór gazu z łupków z tego odwiertu. Spółka szacuje, że jeżeli wszystkie prace na koncesji Wejherowo będą przebiegać zgodnie z harmonogramem, to wydobycie przemysłowe gazu z łupków w tym rejonie powinno zostać uruchomione w końcu 2014 r.

PGNiG posiada 15 koncesji na poszukiwanie gazu łupkowego w Polsce. Prace poszukiwawcze mają być prowadzone zarówno w ramach firm grupy PGNiG, jak i we współpracy z innymi podmiotami. Do końca kwietnia zostaną określone szczegółowe zasady współpracy PGNiG z firmami, z którymi w lutym wymieniono się listami intencyjnymi, tj. Tauron Polska Energia, PGE i KGHM. (PAP)

luo/ her/ mki/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)