Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

PGNiG SA dokonała odbioru kopalni gazu i ropy LMG

0
Podziel się:

PGNiG SA dokonała odbioru końcowego kopalni ropy i gazu ziemnego
Lubiatów-Międzychód-Grotów (LMG), jednej z największych i najnowocześniejszych inwestycji spółki w
ostatnich latach.

PGNiG SA dokonała odbioru końcowego kopalni ropy i gazu ziemnego Lubiatów-Międzychód-Grotów (LMG), jednej z największych i najnowocześniejszych inwestycji spółki w ostatnich latach.

W pierwszych latach eksploatacji kopalnia będzie wydobywać ok. 100 mln m sześciennych gazu rocznie oraz ok. 300 tys. ton ropy rocznie.

"Kopalnia LMG posiada wszystkie wymagane decyzje administracyjne i pozwolenia wynikające z zapisów prawa budowlanego, prawa o ochronie środowiska, prawa geologicznego i górniczego niezbędne w codziennej działalności" - poinformował w piątek PAP zespół prasowy PGNiG SA.

Rozruch technologiczny kopalni LMG rozpoczął się w połowie października 2012 r. W lutym br. produkcja ropy osiągnęła poziom jednego tys. ton dziennie. W marcu podpisano protokół odbioru końcowego, potwierdzający zgodność wszystkich wybudowanych obiektów z zapisami umowy z wykonawcami inwestycji konsorcjum w składzie: PBG SA, Tecnimont KT S.p.a., Thermodesign engineering Ltd.

Nastąpiło to 20 dni przed terminem umownym, przy zachowaniu wysokości nakładów zgodnie z umową. Budowa kopalni kosztowała 1,7 mld zł brutto.

W ramach inwestycji zagospodarowano 14 odwiertów na złożach ropy i gazu, a także wybudowano instalacje przyodwiertowe, rurociągi kopalniane łączące poszczególne odwierty z Ośrodkiem Centralnym LMG oraz rurociągi do terminalu ekspedycyjnego Wierzbno.

Złoża na pograniczu woj. lubuskiego i wielkopolskiego należą do największych w Polsce; udokumentowane zasoby wydobywalne ropy naftowej wynoszą 7,25 mln ton, a udokumentowane zasoby wydobywalne gazu ziemnego ok. 7,3 mld m sześc.

Dzięki uruchomieniu produkcji ropy w znajdującej się tam kopalni LMG oraz norweskiego złoża Skarv wydobycie tego surowca przez Spółkę podwoi się z obecnych ok. 500 tys. ton do ok. 1,1 mln ton rocznie.

Według PGNiG zagospodarowanie złóż LMG jest ważnym krokiem w kierunku zwiększenia wydobycia ropy naftowej i gazu ziemnego przez PGNiG SA oraz wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego kraju.

Kopalnia LMG spełnia określone prawem wymagania, w tym również środowiskowe. Na obiekcie zastosowano rozwiązania technologiczne i systemy nadzorujące, które znacznie przewyższają wymogi prawne. Należą do nich np.: wysokosprawna instalacja odsiarczania gazu, automatyczny system detekcji wycieku na rurociągach przesyłowych, system monitoringu powietrza oraz zastosowanie na strefach flar z zamkniętą komorą spalania. Pierwsze miesiące pracy nie wykazały negatywnego wpływu kopalni na środowisko.

Kopalnia i odwierty znajdują się na terenie dwóch gmin - Drezdenko (Lubuskie) i Międzychód (Wielkopolska). W pierwszej z nich zlokalizowana jest kopalnia. Większa część złoża (ok. 70 proc.) znajduje się w gminie Międzychód.

Zespół prasowy Spółki przekazał, że obecnie trwa rozliczanie zadania inwestycyjnego. Środki trwałe powstałe podczas budowy kopalni są sukcesywnie wprowadzane na majątek PGNiG SA i w związku z tym nie jest znana jeszcze dokładna wartości środków trwałych leżących na terenie każdej z gmin by móc określić wysokość wpływów do ich budżetów.

"Obowiązek podatkowy powstanie w 2014 roku. Opłata eksploatacyjna zostanie naliczona zgodnie z Prawem geologicznym i górniczym, i wniesiona będzie na podstawie wielkości wydobycia w każdym z kwartałów, w terminie miesiąca po upływie każdego kwartału" - napisano w przesłanej PAP informacji. (PAP)

mmd/ drag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)