Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

PGNiG w III kwartale wykona odwiert 3H w Lubocinie

0
Podziel się:

PGNiG w trzecim kwartale tego roku wykona odwiert 3H w Lubocinie -
poinformował PAP Mirosław Szkałuba, pełniący obowiązki prezesa PGNiG. Spółka liczy, że szybciej
przystąpi do eksploatacji tzw. tight gazu, czyli gazu ściśniętego, niż gazu z łupków.

PGNiG w trzecim kwartale tego roku wykona odwiert 3H w Lubocinie - poinformował PAP Mirosław Szkałuba, pełniący obowiązki prezesa PGNiG. Spółka liczy, że szybciej przystąpi do eksploatacji tzw. tight gazu, czyli gazu ściśniętego, niż gazu z łupków.

"Mieliśmy kłopoty na Lubocinie 2H. Zakończyliśmy testowanie, ale tam mieliśmy do czynienia z nieudanym szczelinowaniem. W tej chwili przystępujemy do przygotowania wiercenia otworu 3H" - powiedział Szkałuba.

Dodał, że spółka wyciągnęła wnioski z kłopotów, jakie pojawiły się przy wierceniu 2H. "Jesteśmy przekonani, że tym razem skutecznie zeszczelinujemy otwór" - powiedział. "Ten odwiert powinien być wykonany w III kw. tego roku" - dodał.

PGNiG liczy, że szybciej przystąpi do eksploatacji tzw. tight gazu, czyli gazu ściśniętego, niż gazu z łupków. Pełniący obowiązki prezesa Mirosław Szkałuba ocenia, że w przypadku tight gazu technologia jest prostsza.

"Mam nadzieję, że szybciej pozyskamy tight gaz, bo w tym przypadku technologia jest prostsza, mamy też w przypadku tego obszaru większą wiedzę geologiczną" - powiedział PAP Szkałuba. Dodał, że pierwsze odpowiedzi na pytanie, czy poszukiwanie tight gazu ma szanse zakończyć się sukcesem, mogą pojawić się już jesienią tego roku.

Spółka prowadzi prace poszukiwawcze, jeśli chodzi o tight gaz, w rejonie Pławców w województwie wielkopolskim, Piasków w województwie zachodniopomorskim, a także w Kramarzówce i Dukli w województwie podkarpackim.

"Jesteśmy po szczelinowaniu Pławców, będziemy szczelinować otwór Piaski. Trwają też prace przy otworze Kramarzówka1, tam do szczelinowania możemy przystąpić w okolicach września" - powiedział Szkałuba.

Dodał, że wyniki prac przy otworze Kramarzówka1 mogą być kluczowe jeśli chodzi o ocenę potencjału produkcji tight gazu. "To pole może być bardzo bogate w zasoby gazu" - ocenił.

Potencjalne zasoby na licencjach należących do PGNiG w Pakistanie mogą przekraczać 20 mld m sześc. - poinformował PAP Szkałuba. Na razie spółka zawiesiła decyzję o sprzedaży tamtejszych licencji.

W tym tygodniu spółka poinformowała o rozpoczęciu wydobycia gazu ziemnego z dwóch odwiertów na złożu Rehman na bloku koncesyjnym Kirhtar. Wydobycie osiągnęło poziom 295 m sześc. na minutę.

PGNiG podało, że na początkowym etapie, podczas próbnej eksploatacji, wydobycie roczne wyniesie ok. 100 mln metrów sześciennych gazu.

Gaz kierowany jest do pakistańskiego systemu przesyłowego. "Dostaliśmy dwa bonusy, na tej podstawie przez dwa najbliższe lata będziemy sprzedawać surowiec o 50 proc. drożej niż wynosi cena taryfowa" - powiedział prezes.

Prezes poinformował, że na razie została zawieszona decyzja o sprzedaży koncesji w Pakistanie. "Póki co koncentrujemy się na rozpoznaniu geologicznym i dalszym zwiększeniu produkcji" - dodał.

Prace w ramach próbnej eksploatacji potrwają 22 miesiące.

Szkałuba szacuje, że zwiększenie produkcji potrwa ok. trzy lata.

Zasoby gazu ziemnego na koncesji Kirthar szacowane są na ok. 12 mld m sześc. PGNiG posiada 70 proc. udziałów, a pozostałe 30 proc. należy do spółki Pakistan Petroleum Ltd.

"Niezależnie od tego przedłużyliśmy licencje na sąsiednim bloku. Na przełomie roku rozpoczną się tam prace rozpoznawcze. Potencjalne zasoby na obu obszarach mogą przekraczać 20 mld m sześc." - powiedział.

Koncesja Kirthar, którą pozyskano w 2005 r., jest zlokalizowana w południowej części Pakistanu, w zachodniej części prowincji Sindh. (PAP)

morb/ ana/ jtt/ pad/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)