Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Piechociński apeluje do polityków: bądźmy razem, a nie przeciwko sobie

0
Podziel się:

#
dochodzi wypowiedź wicepremiera Janusza Piechocińskiego
#

# dochodzi wypowiedź wicepremiera Janusza Piechocińskiego #

13.12. Warszawa (PAP) - Apeluję do wszystkich przywódców: politycznych, społecznych, związkowych, abyśmy byli razem ze sobą i obok siebie, a nigdy nie stanęli przeciwko sobie - powiedział wicepremier Janusz Piechociński, który w czwartek złożył kwiaty na grobie ks. Jerzego Popiełuszki.

"Apeluję do wszystkich przywódców: politycznych, społecznych, związkowych - kłaniając się nisko historycznemu dorobkowi Solidarności - abyśmy byli razem ze sobą i obok siebie, a nigdy nie stanęli przeciwko sobie. Polska lepsza powinna zaczynać się od każdego z nas" - zaznaczył Piechociński.

W 31. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego, kwiaty na grobie kapelana Solidarności złożyła również marszałek Sejmu Ewa Kopacz. Po niej na warszawski Żoliborz przyjechali politycy PSL na czele z prezesem Stronnictwa, wicepremierem Januszem Piechocińskim. Towarzyszyli mu m.in. wicemarszałek Sejmu Eugeniusz Grzeszczak, minister rolnictwa Stanisław Kalemba, a także minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz.

"Parlamentarzyści PSL składają pokłon wszystkim ludziom polskiej Solidarności, wszystkim tym, którzy nigdy nie zawiedli, wierzyli, że duch przyjdzie i odmieni tę ziemię, a później w czasach wyzwań dali świadectwo prawdzie" - mówił Piechociński nawiązując do homilii papieża Jana Pawła II w Warszawie na pl. Zwycięstwa 2 czerwca 1979 roku.

Wicepremier apelował, aby już nigdy nie powtórzyły się wydarzenia z 13 grudnia 1981 r. Piechociński przypomniał, że 13 grudnia to również rocznica śmierci Stanisława Mikołajczyka (premiera rządu RP na uchodźstwie - zmarł w 1966 r. w Waszyngtonie - PAP).

"Jest w tej symbolice wielkie pragnienie narodu, pragnienie wolnej demokratycznej Polski, lepszej polityki. Apeluję przed polską wigilią 2012, abyśmy już nigdy nie mieli tak dramatycznych, tak smutnych, tak odartych z nadziei wigilii, jak tamta w 1981 r." - powiedział wicepremier.

Ks. Jerzy Popiełuszko urodził się w 1947 r. we wsi Okopy k. Suchowoli na Białostocczyźnie. W 1965 r., po uzyskaniu świadectwa dojrzałości, wstąpił do Seminarium Duchownego. Święcenia kapłańskie otrzymał 29 maja 1972 r. z rąk kard. Stefana Wyszyńskiego, prymasa Polski.

Po powstaniu Solidarności ks. Popiełuszko stał się jej duchowym przywódcą. W kościele św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu ks. Popiełuszko organizował wykłady dotyczące m.in. katolickiej nauki społecznej.

Po wprowadzeniu stanu wojennego ks. Jerzy Popiełuszko organizował liczne działania charytatywne. Wspomagał prześladowanych i internowanych oraz ich rodziny. W podziemiach kościoła św. Stanisława Kostki gromadzona była m.in. żywność i leki.

Ks. Popiełuszko przewodził w kościele św. Stanisława Kostki mszom w intencji ojczyzny i tych, którzy za nią cierpią. W swoich kazaniach nawoływał, by "zło dobrem zwyciężać".

19 października 1984 r. ks. Popiełuszko został porwany przez trzech oficerów SB, kiedy wraz z kierowcą jechał samochodem na trasie Bydgoszcz-Toruń. Uprowadzony ksiądz był torturowany, skrępowany i wieziony w bagażniku, a potem obciążony kamieniami i wrzucony do Wisły w okolicach tamy we Włocławku. Jego ciało wyłowiono 30 października.

Pogrzeb ks. Popiełuszki na terenie kościoła parafialnego św. Stanisława Kostki w Warszawie zgromadził ogromną liczbę ludzi i stał się manifestacją patriotyzmu i sprzeciwu wobec władz komunistycznych. Ks. Popiełuszko został beatyfikowany w 2010 r.

W niedzielę 13 grudnia 1981 r. o godz. 6 rano Polskie Radio nadało wystąpienie gen. Wojciecha Jaruzelskiego, w którym informował on Polaków o ukonstytuowaniu się Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego (WRON) i wprowadzeniu na mocy dekretu Rady Państwa stanu wojennego na terenie całego kraju.(PAP)

laz/ mzk/ eaw/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)