Notowania

wiadomości
03.09.2013 15:47

Piechociński do młodych: co drugi z was musi stworzyć miejsce pracy

Wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński przekonywał uczestników 8. Forum Ekonomicznego Młodych Liderów, które rozpoczęło się we wtorek w Nowym Sączu, że co drugi młody Europejczyk będzie musiał podjąć próbę stworzenia miejsca pracy dla siebie i innych.

Podziel się
Dodaj komentarz

Wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński przekonywał uczestników 8. Forum Ekonomicznego Młodych Liderów, które rozpoczęło się we wtorek w Nowym Sączu, że co drugi młody Europejczyk będzie musiał podjąć próbę stworzenia miejsca pracy dla siebie i innych.

"Nie przyjechałem tu ogłaszać, co aktywne państwo i Europa zrobi dla każdego z was; chciałbym, żebyście wzięli na siebie jedno zobowiązanie: co drugi z was w tym pokoleniu w Europie musi podjąć próbę zbudowania własnego miejsca pracy, nie tylko dla siebie" - mówił Piechociński.

Wicepremier przekonywał, że jeżeli w tym pokoleniu nie wzrośnie liczba przedsiębiorców, młodym grozi bezrobocie. "Bez względu na to, czy w przyszłości będziecie w Londynie, Madrycie, Kijowie czy Budapeszcie, to w 50 procentach będziecie skazani na bezrobocie" - powiedział.

Piechociński zachęcał uczestników Forum, aby bardzo starannie wybierali szkoły, a później uczelnie. "Po stronie waszej decyzji o wyborze kierunku studiów rozstrzyga się to, czy łatwiej czy gorzej odnajdziecie się na rynku pracy" - dodał.

Piechociński zwrócił uwagę, że Polacy są najbardziej przedsiębiorczym narodem europejskim. "Jesteśmy też narodem wybitnych indywidualistów, a jednocześnie mamy problem, aby z tego pojedynczego kapitału ludzkiego zbudować kapitał społeczny" - mówił.

Wicepremier powiedział również, że od półtora roku trwają bardzo intensywne negocjacje z USA o wprowadzeniu nowej umowy o strefie wolnego handlu pomiędzy Unią Europejską a Stanami Zjednoczonymi, jako odpowiedzi na kryzys światowy.

Forum Ekonomiczne Młodych Liderów organizowane jest w Nowym Sączu od 2006 roku. Tematem przewodnim tegorocznego wydarzenia jest przedsiębiorczość młodych w Polsce i w Europie. W Forum Młodych Liderów zaangażowanych jest ponad 2330 młodych osób, szefów organizacji pozarządowych, społecznych, ekonomicznych, studenckich, młodzieżówek partii politycznych, stowarzyszeń pracodawców, a także młodych pracowników naukowych, dziennikarzy i przedsiębiorców. W kolejnych dniach gościem młodych liderów będzie m.in. komisarz UE ds. zatrudnienia L szló Andor.

Organizatorem Forum jest Europejski Dom Spotkań - Fundacja Nowy Staw. Współorganizatorami są: Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji oraz Instytut Studiów Wschodnich. Głównym partnerem wydarzenia jest województwo małopolskie. (PAP)

szb/ je/ mag/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz